PAP/Jacek Bednarczyk

Minister Piotr Gliński zainaugurował działalność Instytutu Literatury

Instytut Literatury rozpoczął swoją działalność w Krakowie. Jego rolą jest, jak podkreślał minister kultury Piotr Gliński, łączenie różnych środowisk, tych bardziej doświadczonych na rynku z tymi, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność artystyczną.

Wsparcie dla młodego pokolenia, wzmocnienie słabszych lecz wartościowych artystów, połączenie środowisk ludzi piszących z ludźmi, którzy piszą o piszących – taką misję będzie spełniać nowo zainaugurowany Instytut Literatury, zaznaczył minister kultury Piotr Gliński.

– To jest instytucja, która adresuje wiele potrzeb dotychczas w pełni niezaspokojonych, jak się okazuje, takich jak animacja życia literackiego, wzmocnienie środowiska ludzi piszących, zwłaszcza tych osób, środowisk, które zajmują się sztuką pisania komercyjnie niezbyt atrakcyjną, którzy mają kłopoty, żeby zaistnieć na rynku – powiedział szef resortu kultury.

Po to została powołana nowa instytucja, która wyraża instytucjonalnie politykę mecenatu państwa wobec kultury.

-Myślę, że im więcej takich instytucji, tym lepiej, bo kultura zawsze powinna być szczególnie wspomagana – podkreślił wicepremier.

W czasie inauguracji dyrektor Instytutu Józef Maria Ruszar zapowiedział, że w tym roku placówka zorganizuje kilka konferencji naukowych, poświęconych współczesnej literaturze polskiej.

– W Bibliotece Pana Cogito i w innych naszych publikacjach położymy pewien nacisk na program, który nazwaliśmy „powrotem emigrantów do kraju” – mówił Józef Maria Ruszar.

Instytut Literatury powstał w celu dopełnienia funkcji, jakie pełni Instytut Książki czy Państwowy Instytut Wydawniczy. Będzie realizował także potrzeby w zakresie mecenatu państwa nad twórcami w dziedzinie literatury współczesnej, badań literaturoznawczych oraz krytyki literackiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj