Wicepremier Gliński odznaczył niemiecką skrzypaczkę Anne-Sophie Mutter

Niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter otrzymała z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Szef resortu kultury zaznaczył, że jej działalność na polu polsko-niemieckich relacji w kulturze, ale nie tylko, jest nie do przecenienia.

Laureatka nagrody w swoim przemówieniu ze wzruszeniem mówiła, że „czuje się ogromnie zaszczycona wyróżnieniem”. Wyraziła też nadzieję, że jej działalności przyczyni się do pojednania Polski i Niemiec.

– Począwszy od pierwszego koncertu, który zagrałam w Polsce jako niemiecka obywatelka, przepełniało mnie ogromne poczucie wstydu – i to niezależnie od bardzo ciepłego przyjęcia, które zawsze towarzyszyło moim pobytom w Polsce, na które zawsze mogłam liczyć ze strony wielbicieli muzyki w tym kraju. Jest moim życzeniem, żeby koncerty, które są przeze mnie odgrywane w Polsce, przyczyniły się również do intensyfikowania tego procesu ozdrowienia i procesu pojednania – podkreśliła skrzypaczka.

Anne-Sophie Mutter od ponad 40 lat stale gości we wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata. Jest czterokrotną laureatką nagrody Grammy. Wielu kompozytorów dedykowało jej swoje utwory.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

RIRM

drukuj