fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier P. Gliński: Wydatki państwa na kulturę w latach 2015-2019 wzrosły o 34 proc.

Rozbudowa sieci muzeów, realne wsparcie dla ludzi kultury oraz instytucjonalizacja polskiego dziedzictwa – minister kultury, wicepremier prof. Piotr Gliński podsumował 4-lata pracy w resorcie.

Cztery ostatnie lata były czasem wytężonego wysiłku – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jako jeden z sukcesów, szef resortu wskazał rozbudowę sieci muzeów. Chodzi o niemal 30 placówek – m. in. Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Kresów. W tym czasie powstał Instytut Pileckiego, a także zainaugurowano wieloletni program „Niepodległa”. Resort kultury poszerza polskie zbiory muzealne – zakupiona została Kolekcja Czartoryskich, do Polski sprowadzono rzeźby Zamoyskiego. Zwiększono również wydatki na ochronę zabytków.

W wielu przypadkach stanęliśmy w obliczu wieloletnich zaniedbań – podkreślał minister Piotr Gliński.

Przede wszystkim jest satysfakcja z tego, że nakłady na kulturę wzrosły o 40 proc., pomiędzy rokiem 2015 a 2020 – bo budżet na 2020 jest już zaplanowany. To jest duża satysfakcja, ponieważ przekłada się to na 30 nowych inwestycji w obszarze muzealnym. Musieliśmy nadrabiać czas, bo w III RP nie stworzono bardzo wielu instytucji, które są oczywiste i konieczne. Te białe ślady w polskiej pamięci są w tej chwili zamazywane, oczywiście w sensie pozytywnym – dodał wicepremier.

Wydatki z budżetu państwa na kulturę w latach 2015-2019 wzrosły o prawie 34 proc. w porównaniu do lat ubiegłych. W kolejnych latach kwoty te mają rosnąć.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl