fot. PAP/Paweł Supernak

Wernisaż wystawy „Biało–Czerwono–Biały” w Warszawie. Prof. P. Gliński: Świat współczesny obojętnieje

W pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich odbył się wernisaż wystawy „Biało–Czerwono–Biały”.  Wydarzenie stanowi upamiętnienie fali protestów na Białorusi po uznawanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z 2020 roku.

W ramach ekspozycji można obejrzeć dziewiętnaście prac, które zostały wyróżnione i nagrodzone w konkursie na plakat upamiętniający protesty na Białorusi po sfałszowanych wyborach w 2020 roku.

https://twitter.com/NCK_PL/status/1556918023126220800

Wtedy to w Mińsku, ale także innych miejscach kraju, na ulice wyszły tysiące protestujących. Wielu Białorusinów, wśród nich dziennikarze, działacze opozycji i obrońcy praw człowieka, trafiło do więzienia. Obecnie za więźniów politycznych uznawanych jest około 1,3 tys. osób. Służby reżimu Alaksandra Łukaszenki stosowały wobec protestujących przemoc.

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, otwierając wystawę, podkreślił, że jej celem jest podtrzymywanie ducha protestu i walki o wolność.

– Świat współczesny obojętnieje. Świat współczesny znowu nie zdaje egzaminu z wrażliwości czy odpowiedzialności i wobec zła, które ma miejsce na świecie. Podobny proces obserwujemy wobec brutalnej wojny na Ukrainie, dlatego ci, którzy pamiętają i rozumieją swoją odpowiedzialność, mają obowiązek przypominania, niezgadzania się na obojętność wobec zła. Dziękuję Narodowemu Centrum kultury, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, moim współpracownikom za zorganizowanie tego symbolicznego konkursu – powiedział prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawę organizowaną przez Narodowe Centrum Kultury będzie można oglądać do 4 września na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl