twitter.com/kultura_gov_pl

USA: minister kultury P. Gliński podpisał umowę w sprawie powrotu do Polski po 83 latach obrazów „Łukaszowców”  

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii obrazów przedstawiających historię Polski autorstwa artystów z Bractwa św. Łukasza, które były prezentowane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Jak podkreślił wicepremier, to efekt wieloletnich starań ministerstwa.

„To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. Przez wiele lat różne środowiska i instytucje starały się uwrażliwiać na historię obrazów i makat z Le Moyne College, aby nie zostały zapomniane” – wskazał Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy w Le Moyne College, uczelni, gdzie przez ostatnie dekady przechowywane były dzieła sztuki.

Obrazy przedstawiające siedem kluczowych scen z historii Polski były jednym z głównych elementów polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej pozostały w USA, a od 1958 roku były przechowywane w jezuickiej uczelni w Syracuse.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl