twitter.com/PiotrGlinski

Min. P. Gliński: Wśród wszystkich projektów powstaje jeden z największych i najbardziej dumnych – Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

Wśród wszystkich projektów powstaje jeden z największych i najbardziej dumnych, z przepięknym audytorium – Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To muzeum ma za zadanie pokazywać historię Polski poprzez wartości i aksjologię św. Jana Pawła II. Piękna idea, bo my wciąż musimy się uczyć tego, co nam zostawił Papież – mówił w Chicago Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z o. Zbigniewem Pieńkosem CSsR na antenie Radia Maryja.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, przebywa z wizytą w Chicago z okazji miesiąca dziedzictwa polskiego w Ameryce.

https://twitter.com/PiotrGlinski/status/1708136729817833910

– Opieka nad naszym dziedzictwem zarówno w Polsce, jak i za granicą jest dla nas bardzo ważna. Mamy specjalny departament, który zajmuje się dziedzictwem Polski za granicą. Powołałem także Instytut Polonika. Mamy bardzo bliskie kontakty z bibliotekami, archiwami, muzeami. Muzeum Polski w Chicago również jest w grupie instytucji, które są przez nas wspierane. Nawet znowelizowaliśmy specjalnie ustawy, żebyśmy mogli bezpośrednio pomagać finansowo tym instytucjom – tłumaczył gość Radia Maryja.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że ważne jest to, co zrobili jako ministerstwo przez osiem lat w Polsce, ponieważ takich zmian – jak ocenił – wcześniej nie było.

– Budżet ministerstwa udało nam się zwiększyć o ponad 100 proc. Udało nam się zrealizować 8 tys. inwestycji w kulturze. To są biblioteki, sale koncertowe między innymi w szkołach muzycznych oraz muzea. Ponad 300 projektów muzealnych, w tym największe muzeum, które udało nam się otworzyć na Warszawskiej Cytadeli – Muzeum Historii Polski. Obok jest wybudowane nowe Muzeum Wojska Polskiego, więc mamy park muzealny na Warszawskiej Cytadeli. Wszystkich zapraszamy – mówił.

Piotr Gliński podkreślił, że jest to satysfakcjonujące, gdyż naszym obowiązkiem jest dbać o dziedzictwo i pamięć Polski.

– Dlatego między innymi moja wizyta w Chicago. Sezon dziedzictwa polskiego jest szalenie ważny. Bardzo wspieramy Polonię, bo bez Polaków mieszkających za granicą Polska byłaby bardziej uboga. Wielokrotnie wsparli nas przy odzyskiwaniu niepodległości w trudnych momentach i cały czas ich potrzebujemy także i współcześnie – akcentował gość audycji.

– Myślę, że młode pokolenie, które czasami jest na bakier z przeszłością czy historią, to poprzez własne doświadczenia zaczyna zauważać, jak to jest istotne, zadaje sobie pytanie, kim jest i jaka jest jego tożsamość. Widzi innych rówieśników, np. pochodzących z innych grup narodowych czy kulturowych i także chce być dumnym ze swojej historii, a ma z czego być dumnym – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Min. Piotr Gliński zwrócił uwagę również na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które 19 października br. zostanie otwarte w Toruniu.

– Wśród wszystkich projektów powstaje jeden z największych i najbardziej dumnych, z przepięknym audytorium, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To muzeum ma za zadanie pokazywać historię Polski poprzez wartości i aksjologię św. Jana Pawła II. Piękna idea, bo my wciąż musimy się uczyć tego, co nam zostawił Papież. Zapominamy często o jego przesłaniach, a taka nowoczesna instytucja w bardzo piękny sposób edukuje o tym, co ważne w życiu każdego człowieka i tym, co jest związane z postacią św. Jana Pawła II – mówił.

Polskie państwo sfinansowało także Muzeum św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na najwyższym piętrze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie – dodał.

– Bardzo często w Polsce spotykam Polaków z zagranicy, którzy przyjeżdżają i są dumni z tego, że Polska tak się rozwija. W tej chwili jesteśmy bezpieczniejszym krajem z zadbanymi zabytkami. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polska rozwija się naprawdę dynamicznie, mimo pandemii i wojny za wschodnią granicą. Najbliższe wybory to są wybory o to, czy Polska dalej będzie mogła się rozwijać jako suwerenny i mocny kraj w obszarze bezpieczeństwa gospodarki, energetyki i kultury. Pamiętamy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą kochaną Polskę – akcentował gość audycji.

Piotr Gliński kandyduje w okręgu 19 w Warszawie jako pierwszy na liście Prawa i Sprawiedliwości.

– Jestem z tego dumny, a jednocześnie bardzo ciężko pracuję, ponieważ to nie jest tak, że my w kampanii się uaktywniamy. Ja pracowałem osiem lat i pod tym względem mam czyste sumienie – zakończył.

Całość rozmowy o. Zbigniewa Pieńkosa CSsR z ministrem Piotrem Glińskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl