Min. Gliński: kolekcja Czartoryskich kupiona za około 5 proc. wartości

Kolekcję Fundacji Książąt Czartoryskich kupiliśmy za ok. 5 proc. jej wartości. Wartość całej kolekcji to nawet ponad 10 miliardów złotych – mówił w piątek w TVP 1 wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W czwartek MKiDN podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zbiory zakupione za 100 mln euro liczą ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych; trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie. [czytaj więcej]

„Wartość całej kolekcji, z budynkami itd., to jest nawet być może ponad 10 miliardów złotych, więc kupiliśmy za mniej więcej pięć procent wartości” – podkreślił wicepremier Gliński w piątek w TVP1.

Polityk zapewnił, że remont Muzeum Czartoryskich w Krakowie, w którym eksponowano „Damę z gronostajem” zostanie przyspieszony.

„My w tej chwili przyspieszymy remont i będziemy chcieli go jak najszybciej skończyć. Myślę, że w ciągu roku, półtora będzie można mówić o prezentacji w tym miejscu („Damy” – PAP), w którym to powinno być, czyli w Pałacu Czartoryskich. A wcześniej – wiem, bo wczoraj rozmawiałem z dyrektorami Muzeum Narodowego w Krakowie – wcześniej już niektóre niepokazywane elementy kolekcji będą też prezentowane” – poinformował szef resortu kultury.

Prof. Piotr Gliński pytany był także o to, czy pieniądze trafią na prywatne konto fundatora – księcia Czartoryskiego.

„Pieniądze trafiły czy trafią dzisiaj, bo transfer finansowy dzisiaj został zrealizowany, na konto Fundacji Książąt Czartoryskich, bo ona jest kontrahentem” – zapewnił wicepremier.

Minister kultury odniósł się także do sprawy zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich, który 23 grudnia podał się do dymisji. Ówczesny prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tę tłumaczył utratą zaufania do fundatora.

„Negocjacje dotyczące sprzedaży zbiorów były prowadzone bez naszej wiedzy” – powiedział PAP.

„To są wewnętrzne kwestie Fundacji (…) Staraliśmy się dopiąć kontraktu, który jest korzystny da państwa polskiego, dla naszego społeczeństwa – to było najważniejsze. Co tam się dzieje wewnętrznie w Fundacji naprawdę to jest drugorzędna kwestia” – podkreślił.

W skład nowego zarządu Fundacji weszli Jan Lubomirski-Lanckoroński i Maciej Radziwiłł, którzy wzięli udział w czwartkowej uroczystości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl