Obserwatorium: umowa o rozejmie w Syrii w zasadzie przestrzegana

Rozejm między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami, który zaczął obowiązywać o północy czasu lokalnego z czwartku na piątek, utrzymuje się mimo odosobnionych starć i incydentów – poinformowali w piątek obserwatorzy, a także przedstawiciele rebeliantów.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że rozejm został naruszony niemal natychmiast po wejściu w życie, gdy strony starły się na północnym zachodzie kraju. Jednak kilka godzin później Obserwatorium oświadczyło, że „spokój w zasadzie się utrzymuje”.

Z kolei przedstawiciel rebeliantów z organizacji Dżaisz al-Nasr relacjonował, że w ciągu nocy doszło do ostrzałów, ale w piątek sytuacja się uspokoiła i „dotychczas jest dobra”.

Porozumienie rozejmowe, wynegocjowane dzięki mediacji Rosji, Turcji i Iranu, podpisało wiele ugrupowań rebelianckich, ale nie wszystkie. Rzecznik tzw. Wolnej Armii Syryjskiej (WAS), luźnego sojuszu różnych ugrupowań walczących z armią prezydenta Baszara el-Asada, zapewnił, że będzie ona przestrzegać rozejmu.

Państwowa turecka agencja prasowa Anatolia zacytowała jednocześnie źródła wojskowe, według których Rosja przeprowadziła trzy ataki z powietrza na cele Państwa Islamskiego (IS) w pobliżu miasta Al-Bab.

Zawieszenie broni nie objęło IS ani ruchu Dżabhat Fatah al-Szam (dawnego Frontu al-Nusra).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl