fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Do końca roku można przekazać część dochodu na Fundacje: Lux Veritatis lub Nasza Przyszłość

Jeszcze do końca tego roku osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą czy przedsiębiorcy mogą przekazać część dochodu na rzecz Fundacji: Lux Veritatis lub Nasza Przyszłość.

W jaki sposób wesprzeć inicjatywy podejmowane przez te fundacje mówiła na antenie Radia Maryja dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis – Lidia Kochanowicz.

– Możemy jako osoby, które prowadzą np. działalność gospodarczą, również osoby fizyczne, przedsiębiorcy, którzy mają spółki z ograniczona odpowiedzialnością czy spółki akcyjne, mogą jeszcze do końca tego roku przekazać 6 proc. albo 10 proc. (zależnie jaką są organizacją) dochodu przed opodatkowaniem. W tym roku możemy jeszcze z naszych dochodów przekazać pewną kwotę na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość bądź na rzecz Fundacji Lux Veritatis. To są środki, które musimy wpłacić konkretnie na konto fundacji (…). Te środki możemy odliczyć od podstawy opodatkowania, ale jest warunek: musimy je fizycznie przekazać w tym roku na konto. Każdy grosz, wszystkie środki się liczą, abyśmy mogli realizować ważne dla Polski zadania – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Natomiast od 1 stycznia każdy rozliczając się z Urzędem Skarbowym, będzie mógł przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Fundacja Nasza Przyszłość już po raz trzeci będzie starała się o środki z tego tytułu.

Pieniądze z 1 procenta Fundacja przeznacza na edukację i patriotyczne wychowanie młodzieży. Wsparcie otrzymują studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, realizowane są także m.in. wyjazdowe warsztaty medialne.

Dzięki środkom z 1 procenta powstał także film „Zerwany kłos”. Aby wspomóc fundację wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT-u wpisać numer KRS i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku. Termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj