Syria utrzymuje, że zestrzeliła izraelski samolot; Izrael zaprzecza

Syryjskie i rosyjskie środki masowego przekazu (RIA) podały w czwartek, że obrona przeciwlotnicza Syrii zestrzeliła izraelski samolot myśliwski, który wtargnął w jej przestrzeń powietrzną i że przechwyciła 4 pociski. Armia Izraela zdementowała tę informację.

Celem izraelskich ataków miało być 44-tysięczne miasto Al-Kiswa położone w muhafazie Damaszku. Jak przypomina Reuters, w pobliżu tego miasta znajduje się centrum logistyczne i komunikacyjne libańskich bojówek organizacji Hezbollah, zaangażowanych w walkę z syryjską opozycją jako siła wspierająca prezydenta Baszara el-Asada.

Syryjskie źródła, na które powoływała się w swej depeszy rosyjska agencja informacyjna Ria Nowosti, twierdziły, że wszystkie pociski izraelskie zostały zneutralizowane.

Rzecznik sił obrony Izraela, którego Reuters poprosił o ustosunkowanie się do depeszy rosyjskiej agencji RIA Nowosti o rzekomym zestrzeleniu, użył lakonicznego stwierdzenia: „Informacje o uszkodzeniu izraelskiego samolotu są nieprawdziwe”.

Początkowo syryjskie media państwowe podawały, że w pobliżu miasta Al-Kiswa, które podczas syryjskiej wojny domowej dostało się pod kontrolę rebeliantów i dopiero w styczniu 2018 r. siły rządowe na powrót przejęły nad nim kontrolę, doszło do „zestrzelenia wrażego obiektu”. Nie podano skąd przybył, ani do kogo należał – zaznacza Reuters.

Izraelskie władze wojskowe nie zaprzeczają, że okresowo dokonują nalotów na cele irańskie i te związane z organizacją Hezbollah na terytorium Syrii. Jest to związane z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa Izraela w związku z irańską obecnością wojskową w Syrii.

Armia izraelska przyznała w czwartek za pośrednictwem Twittera, że odnotowała i śledziła użycie pocisków ziemia-powietrze przez syryjską obronę przeciwlotniczą w czwartek wieczorem.

„Trajektoria wskazuje wyraźnie, że wystrzelono je w kierunku Wzgórz Golan” – zaznaczono.

Wzgórza te – okupowane przez Izrael od 1967 r. – są miejscem dyslokacji silnego zgrupowania wojsk izraelskich.

W ciągu ostatnich miesięcy Izrael kilkakrotnie dokonywał nalotów na cele uznane za zagrażające Izraelowi w Syrii.

16 września syryjskie władze oskarżyły Izrael o dokonanie ataku rakietowego na międzynarodowe lotnisko w Damaszku. W ocenie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka – pozarządowej organizacji humanitarnej z siedzibą w Londynie – celem tamtego ataku były zlokalizowane w pobliżu lotniska składy broni, z których korzystały jednostki irańskie zaangażowane w Syrii oraz oddziały libańskiego Hezbollahu.

Dwa dni później syryjska obrona zestrzeliła rosyjski samolot bojowy z 15 wojskowymi na pokładzie, biorąc go za maszynę izraelską. Ministerstwo obrony Rosji powiadomiło wówczas, że rosyjski Ił-20 został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą, ale całą odpowiedzialność za ten akt ponoszą siły izraelskie, które – zdaniem resortu – naraziły samolot na ostrzał syryjski.

Na początku września dowództwo izraelskiej armii podało, że w ciągu półtora roku lotnictwo Izraela przeprowadziło naloty na 200 celów na terytorium Syrii. Wszystkie obiekty były wykorzystywane przez irańskie siły militarne zaangażowane w Syrii po stronie prezydenta Baszara el-Asada.

Izrael oficjalnie nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem libański Hezbollah, dozbrajany przez Teheran.

Izraelskie władze wielokrotnie ostrzegały, że nie zaakceptują obecności sił irańskich w Syrii i starały się od samego początku przeszkodzić w tworzeniu stałych baz w Syrii przez Iran, libański Hezbollah oraz inne szyickie milicje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl