fot. twitter.com/CaritasPolska

Delegacja Caritas Polska odwiedziła Liban i Syrię

Delegacja Caritas Polska odwiedziła Liban i Syrię, by rozwinąć wsparcie lokalnych przedsiębiorców w Aleppo, pomoc edukacyjną dla mieszkańców i uchodźców syryjskich oraz program „Rodzina Rodzinie” na terenie Libanu – poinformowało PAP biuro prasowe Caritas.

Podczas pobytu w Bejrucie przedstawiciele Caritas poruszyli temat reaktywacji programu „Rodzina rodzinie” na terenie Libanu od jesieni 2019 roku we współpracy z Caritas Liban. Wsparciem finansowym zostanie objęte kilkadziesiąt najbardziej potrzebujących rodzin uchodźców syryjskich oraz najuboższych rodzin ze społeczności lokalnej.

Następnie delegacja odwiedziła Syrię, w której Caritas Polska aktywnie niesie pomoc od kilku lat. W ostatnich dwóch latach projekty finansowane dzięki hojności polskich darczyńców toczą się głównie na terenie Aleppo, przed wojną najważniejszego miasta przemysłowego w kraju.

Podczas wizyty w dniach 4-12 kwietnia dokonano monitoringu aktywności i omówiono perspektywy dalszej współpracy. Oprócz projektu „Rodzina Rodzinie” do priorytetowych działań należy wsparcie mikroprzedsiębiorców, umożliwiających im uruchomienie działalności i uniezależnienie od pomocy humanitarnej, co wpływa na poprawę sytuacji całej rodziny, a także stopniowe odbudowywanie lokalnej gospodarki. Projekt ruszył w maju 2018 roku, a liczba beneficjentów wynosi około 200 osób. Na dofinansowanie czeka ponad pół tysiąca kolejnych wniosków. Delegacja odwiedziła wybranych przedsiębiorców, m.in. zakład stolarski, krawiecki i bar szybkiej obsługi.

W marcu 2019 roku rozpoczął się remont szkoły „Al-Kalima”. Dzięki funduszom zebranym w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” zostanie odremontowany parter placówki: naprawiona zostanie konstrukcja budynku, wymienione instalacje elektryczne i hydrauliczne, zamontowane okna i drzwi, a także wyposażone sale szkolne. Szkoła ma otworzyć drzwi dla uczniów we wrześniu 2019 roku, pierwszy raz od siedmiu lat.

W przekazanym PAP komunikacie przez biuro prasowe Caritas, jego autorzy podkreślają, że kwestie edukacyjne pozostają jednymi z najważniejszych wyzwań w zniszczonej wojną Syrii. Delegacja odwiedziła dwie świetlice dla dzieci i młodzieży, których działalność ufundowała Fundacja Świętego Mikołaja. W ramach zajęć wyrównawczych z języka arabskiego, angielskiego i matematyki, dzieci nadrabiają braki w edukacji, wynikłe z przerw w uczęszczaniu do placówek oświatowych. Świetlice stwarzają sprzyjające nauce warunki, podczas gdy w domach brakuje podstawowych artykułów szkolnych, przez część dnia brakuje prądu.

Ponadto wizyta była szansą do okazania znaku solidarności polskich i niemieckich biskupów, którzy wspólnie pobłogosławili projekty w Aleppo. Ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda z archidiecezji białostockiej i ksiądz arcybiskup Ludwig Schick z niemieckiego Bamberg rozmawiali o bliskowschodnich korzeniach chrześcijaństwa i o roli Caritas Polska i Caritas Niemcy w niesieniu pomocy cierpiącym przez wojnę.

Ostatniego dnia delegacje z obu krajów spotkały się w Homs z nuncjuszem apostolskim w Syrii, ks. kard. Mario Zenari, który wskazał na szansę okazywania miłosierdzia i solidarności z Syryjczykami, niezależnie od wyznania, w tych trudnych czasach we wszystkich częściach umęczonego wojną kraju.

W Syrii od ośmiu lat toczą się działania wojenne. Obecnie poza kontrolą reżimu pozostaje jedna prowizja na północy kraju – Idlib. Aleppo zostało odbite przez siły rządowe pod koniec 2016 roku, większość miasta jest zrujnowana. Liczba mieszkańców miasta zmalała o dwie trzecie w porównaniu ze stanem sprzed wojny. Jeśli wierzyć nieoficjalnym szacunkom, społeczność chrześcijańska liczy 45 tys. osób (przed wojną było to 150 tys. osób).

40 proc. chrześcijańskich rodzin w Aleppo otrzymuje wsparcie od polskich darczyńców w ramach programu „Rodzina Rodzinie”. Przez dwa lata działania programu „Rodzina Rodzinie” stał się największym projektem humanitarnym w historii Polski, w ramach którego przekazano potrzebującym rodzinom już ponad 46 milionów złotych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl