fot. PAP/Jerzy Undro

[TYLKO U NAS] E. Kosmal ws. zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego: Rząd wycofał się z przepisów, które my zanegowaliśmy

My jako „Solidarność” zdecydowanie sprzeciwiliśmy się niektórym przepisom i rząd faktycznie się z nich wycofał – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” Edward Kosmal, działacz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Zapoznając się z tymi zmianami w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, zajęliśmy stanowisko do istotnych spraw, które według nas nie powinny się znaleźć w ustawie – zaznaczył Edward Kosmal.

– Jakie chciano wprowadzić zmiany? Pierwszą rzeczą było wyłączenie stosowania przepisów w stosunku do nieruchomości rolnej. Chodziło o sprzedane przez agencje domy mieszkalne, budynki czy garaże. (…) Najbardziej kontrowersyjny zapis dotyczył wyłączenia tych gruntów spod jurysdykcji UKUR-u. Z tym nie można było się zgodzić. My jako „Solidarność” zdecydowanie się sprzeciwiliśmy i rząd faktycznie się z tego wycofał – wskazał.

Były także problemy, które dot. podziału gruntów w tzw. postępowaniu upadłościowym i egzekucyjnym, ale – jak wskazał gość Radia Maryja – ten problem został rozwiązany.

Działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych podkreślił także, że bardzo duże kontrowersje budziło tworzenie ośrodków gospodarczych.

– Wszystkie spółki, które posiadały gospodarstwa powyżej 426 hektarów, miały obowiązek wyłączyć 30 proc gruntów., a w zamian pozostałe grunty można było kupić. I 70 proc. spółek wyłączyło te grunty, a 30 proc. nie, a z mocy prawa wszystkie te grunty muszą wrócić do zasobu ośrodka wsparcia rolniczego – tłumaczył rozmówca.

– Z naszych informacji wynika, że większość tych spółek posiada kapitał mieszany. Obawialiśmy się, że znowu, mając mniejszą zdolność ekonomiczną i nieprzychylne warunki w tej ustawie, rolnicy nie mogliby uczestniczyć w tych przetargach, a liczyliby się tylko byli właściciele tych gruntów – wskazał.

Edward Kosmal podkreślił jednak, że „Solidarność” zareagowała w tej sprawie i po przedstawieniu argumentów „rząd się z tego wycofał”.

Całą rozmowę z Edwardem Kosmalem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl