Od przyszłego roku więcej pieniędzy na wojsko

Rząd zwiększa wydatki na wojsko. W projekcie przyszłorocznego budżetu na obronność przewidziano ponad 37mld 300 mln zł. To o 1 mld 400 mln zł więcej niż znalazło się w tegorocznym budżecie obrony narodowej.

Zgodnie z ustawowym wymogiem od 2017 roku wydatki na obronę mają wynosić nie mniej niż 2 procent PKB roku poprzedniego.

Wydatki przeznaczone będą m.in. na zakup broni, sprzętu, modernizację i remonty. Zgodnie z zapowiedziami, obejmować będą obronę powietrzną, inwestycje w Marynarkę Wojenną, działania w cyberprzestrzeni, modernizację wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz rozwój obrony terytorialnej.

Wysokość przyszłorocznego budżetu dla wojska to dobra informacja, ale i wyzwanie dla MON-u – ocenia poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– To dla mnie bardzo dobra informacja, że w kolejnym roku znów będziemy mieli zwiększone wydatki. W tej chwili ministerstwo zaczyna intensywnie pracować również nad przygotowaniem sposobu i systemu wydatkowania tych środków, bo nie wystarczy mieć i wydać na byle co, ale te pieniądze trzeba spożytkować racjonalnie i zgodnie z potrzebami sił zbrojnych, a złożenie zamówienia na sprzęt wojskowy, szczególnie ten bardziej złożony, skomplikowany to proces, który wymaga pracy wielu ludzi, ale i również czasu – mówi poseł Michał Jach.

W czerwcu Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiadało rozpisanie jeszcze tej jesieni przetargu na samoloty dla osób pełniących najwyższe funkcje w państwie . Przyszłoroczne koszty programu rząd szacuje na 200 mln zł. Całkowite koszty programu, który ma być realizowany do 2021 roku – na 1,7 mld zł.

RIRM

drukuj