fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd zajmie się kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. To m.in. pakiet wierzycielski i nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego.

Projekty te stanowią część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu “100 zmian dla firm”.

Pakiet wierzycielski ma ułatwić przedsiębiorcom odzyskiwanie długów. Mowa jest w nim m.in. o możliwości uzyskania szerszego zakresu informacji z Biura Informacji Gospodarczej na temat ewentualnego kontrahenta.

To niewątpliwie potrzebne i przydatne rozwiązanie – ocenia poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych.

– Mamy bardzo dużą ilość tego typu przestępczości podatkowej, jaką są karuzele podatkowe, wyłudzenia, oszustwa. Firmy często w to wpadają, nie wiedząc o tym przez kilka lat. Jest na pewno sensowne, żeby więcej wiedzieć o swoim kontrahencie – czy jest on wypłacalny, czy warto podejmować z nim jakąkolwiek relację biznesową. Często jest to tylko wyłudzenie towarów, a nie ma płatności. Na pewno jest to potrzebne i przydatne – podkreśla Janusz Szewczak.

Celem zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego jest natomiast przyspieszenie procedur. Zakładają one m.in. rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony, dążenie organu do polubownego załatwienia sprawy, czy wykorzystanie mediacji w administracji.

Większość zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj