fot. PAP/Paweł Supernak

Donald Tusk powróci na fotel premiera

Donald Tusk będzie nowym premierem Polski. Za kandydaturą przewodniczącego Platformy Obywatelskiej głosowało 248 posłów. To pierwszy raz w historii, kiedy prezes Rady Ministrów został wybrany w drugim kroku konstytucyjnym.

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania dla swojego rządu, wybór nowego szefa rządu spadł na Izbę Niższą. To pierwszy raz w historii, kiedy wybór nowego premiera został dokonany w drugim kroku konstytucyjnym. Kluby sejmowej większości – Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica – wskazały przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska. [czytaj więcej]

– Polska potrzebuje prawdziwego premiera, człowieka, który bierze odpowiedzialność za to, co robi – mówił Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej.

– Spośród nas ma największe doświadczenie – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za kandydaturą Donalda Tuska zagłosowali posłowie koalicji sejmowej.

– Za było 248 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał. Stwierdzam, że Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów – ogłosił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

– Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień – zaakcentował nowy szef polskiego rządu.

Konfederacja – tak jak w przypadku głosowania nad wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego – zagłosowała przeciw kandydaturze Donalda Tuska.

Mariusz Błaszczak, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreślał, że wybór Donalda Tuska na premiera Polski to „deja vu”.

– O dobrobyt polskich rodzin zadbał w ten sposób, że podwyższył wiek emerytalny, podniósł podatek VAT, zlikwidował jednostki wojskowe i posterunki policji, a Polaków traktował jak tanią siłę roboczą pracującą na rzecz niemieckiej gospodarki. Czy mamy jakiekolwiek podstawy do tego, aby sądzić, że tym razem będzie inaczej? – pytał retorycznie Mariusz Błaszczak.

Nowy rząd będzie złożony w sumie z 10 partii: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polski, Zielonych, AgroUnii, Polski 2050, PSL, Centrum dla Polski, Nowej Lewicy i Lewicy Razem.

Koalicjantów różni wiele, co pokazała umowa koalicyjna, w której nie zapisano wielu obietnic wyborczych. Wszystkie ugrupowania łączy jedno – chęć politycznej zemsty i zapowiedź rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– Z jednej strony to jest zemsta na Prawie i Sprawiedliwości, bo komisje śledcze o tym świadczą. Z drugiej strony jest to pewne wpisywanie się w niemiecką politykę w sferze strategicznej. Widzimy to, chociażby w ustawie wiatrakowej – podsumował prof. Mieczysław Ryba, politolog.

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji jego rządu będzie przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Przyszły premier przedstawi całościowy program i skład swojego rządu podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl