fot. PAP/Rafał Guz

Po ośmiu latach rządów Zjednoczona Prawica traci władzę

Politycy zgromadzeni wokół Donalda Tuska odrzucili wniosek o wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej w expose premier mówił o sukcesach rządu Prawa i Sprawiedliwości i programie na rozwój Polski, który Zjednoczona Prawica chce realizować w przyszłości pomimo przegranej.

Premier Mateusz Morawiecki, rozpoczynając swoje expose, przypomniał, że reprezentuje 7,5 mln Polaków, którzy zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość. [czytaj więcej]

– Żadna z innych partii poza Prawem i Sprawiedliwością nigdy nie miała takiej liczby głosów – mówił Mateusz Morawiecki.

Polityk podsumował ośmioletnie rządy Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał wprowadzone programy społeczne, znaczący wzrost pensji i emerytur oraz rozwój gospodarczy Polski, która znalazła się wśród 20 największych gospodarek świata pomimo pandemii i wzrostu inflacji.

– To nie taka Polska, w której normą była praca za 5 czy 7 zł za godzinę i nie taka, w której bezrobocie sięgało kilkunastu procent. Wprowadziliśmy zmianę, której symbolem stało się „500 plus”, a za chwilę „800 plus” – podkreślał.

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości przedstawił propozycję na kolejne lata, m.in. wzrost średniej płacy do 20 tysięcy złotych oraz reformę administracji państwa i nowe formy aktywizacji seniorów.

Mateusz Morawiecki zaproponował też zwiększenie roli kobiet i ludzi młodych w życiu publicznym. Wzywał do kontynuacji największych projektów infrastrukturalnych w tym Centralny Port Komunikacyjny. [więcej]

– Odłóżmy mikromanię na bok. Proszę wysoką izbę, odłóżmy mikromanię na bok, nie propagujmy perspektywy naszych wrogów czy naszych konkurentów, dajmy Polsce szansę wybić się na wielkość – akcentował Mateusz Morawiecki.

Szef dotychczasowego rządu zwrócił też uwagę na konieczność dalszego wzmacniania polskiej armii oraz walkę o podmiotowość w Unii Europejskiej, do której Polska musi należeć.

– Nie godzimy się na jakiekolwiek dalsze odbieranie kompetencji państwom – stwierdził.

Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński zaapelowali do wszystkich posłów o współpracę ponad podziałami. Premier przedstawił pakiet rozwiązań korzystnych dla opozycji parlamentarnej.

– Co trzecie albo co czwarte posiedzenie Sejmu to wicemarszałek opozycji mógłby układać porządek obrad – przekonywał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że wizja przedstawiona przez Mateusza Morawieckiego będzie aktualna także po przegranym głosowaniu.

– Jest pewnym kapitałem na przyszłość, pewną alternatywą, która prędzej czy później zwycięży, bo jest jedyną alternatywą dla Polski – powiedział Jarosław Kaczyński.

Lider Zjednoczonej Prawicy przyznał, że powrót do władzy oponentów Prawa i Sprawiedliwości oznacza politykę ulegania najsilniejszym grupom oraz realizacji planu, w którym Polacy nie będą zarządzać Polską.

– Nie możemy zgodzić się na to, żeby polska niepodległość była politycznym incydentem jak ta z lat 1918–1939. Polska może się rozwijać tylko jako państwo niepodległe – wskazał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie expose poseł Platformy Obywatelskiej, Henryka Krzywonos, stała plecami do premiera. Propozycję Mateusza Morawieckiego odrzuciła cała opozycja.

– To, co widzieliście, to była przeszłość, a my was witamy w dobrej przyszłości – oznajmiła Barbara Nowacka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości to próba likwidacji niezależnych mediów, największa od 30 lat skumulowana inflacja – dodał Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił o niszczeniu sądownictwa i relacji z Unią Europejską.

– Mamy poczucie, że nie ma bezpieczeństwa, nie ma siły w sojuszach – oznajmił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei Konfederacja krytykowała Polski Ład, który skomplikował system podatkowy. W powodzenie misji Mateusza Morawieckiego nie wierzyli Przemysław Czarnek i Jacek Sasin.

– Przewiduję, że nie będzie większości – spuentował dr hab. Przemysław Czarnek.

– Na pewno Pan myśli, że będzie większość – zapytano szefa resortu aktywów państwowych.

– Nie – odpowiedział z kolei Jacek Sasin.

Żaden z polityków nowej większości nie zadał pytania Mateuszowi Morawieckiemu.

Debata nad expose pokazała, w jakim kierunku podąża nowa większość – zauważył prof. Mieczysław Ryba.

Z jednej strony to jest zemsta na Prawie i Sprawiedliwości, bo komisje śledcze o tym świadczą. Z drugiej strony jest to pewne wpisywanie się w niemiecką politykę podkreślił profesor.

Ostatecznie Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. [czytaj więcej]

– Głosowało 456 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 229. Za wnioskiem było 190 posłów. Przeciw 266 – podsumował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1734231587900867070

W związku z wynikiem głosowania inicjatywę wskazania premiera przejął Sejm. [więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl