Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrzająca przepisy związane z wyłudzaniem podatku VAT

Będą wyższe kary za oszustwa podatkowe. Sejm znowelizował Kodeks karny i niektóre inne ustawy zaostrzające przepisy związane z wyłudzaniem podatku VAT.

Za oszustwa podatkowe na wielka skalę będzie grozić kara 25 lat więzienia. Do Kodeksu karnego wprowadzono także nową kategorię przestępstw m.in. wystawianie fikcyjnych faktur.

Nowe przepisy umożliwiają także łagodniejsze potraktowanie sprawcy, jeżeli ujawni on okoliczności przestępstwa, wspólników oraz zwróci osiągnięte korzyści majątkowe.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiadając w Sejmie na zarzuty opozycji podkreślił, że zaostrzenie przepisów jest jedną z najważniejszych zmian w prawie i dotyczy wszystkich Polaków.

– To jest projekt, który dotyka tak naprawdę nas wszystkich, wszystkich obywateli naszego kraju, dlatego że wszyscy jesteśmy okradani. Tylko różnica między nami jest taka, że państwo przez osiem lat nie reagowaliście na to, a my przygotowujemy projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom całego społeczeństwa. To nie jest projekt przeciwko przedsiębiorcom, to nie jest projekt przeciwko uczciwym podatnikom. Jest za to przeciwko gangom, zorganizowanym grupom przestępczym. My nie rozmawiamy o kradzieży batoników, tylko o wyprowadzaniu miliardów złotych. W skali roku to jest mniej więcej od czterdziestu do sześćdziesięciu miliardów złotych – mówił Michał Wójcik wiceminister sprawiedliwości.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości Sejm znowelizował także m.in. ustawę o policji i CBA.

Uzyskają one możliwość prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz podsłuchów w przypadku najpoważniejszych typów przestępstw.

RIRM

drukuj