fot. PAP

Klęska rządowego programu MdM?

Zaledwie 17 rodzin z trójką i większą ilością dzieci, skorzystało do tej pory z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Głównie na zakup własnego mieszkania przy wsparciu państwa decydują się osoby i rodziny bezdzietne – wynika z danych BGK. W sumie, po 7 miesiącach z programem „Mieszkanie dla Młodych”, kredyt za własne „M” spłaca zaledwie 7,5 tys. rodzin. Z przewidzianej w budżecie na ten program kwoty 600 mln zł wykorzystano zaledwie 211 mln zł.

Natomiast z tej kwoty, 165 mln zł dostaną kredytobiorcy, którzy odbiorą klucze do swojego mieszkania lub domu jeszcze w tym roku.

To klęska. Program jest nieprzystosowany do polskich realiów- stwierdził  poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Program zawierał elementy wsparcia, szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Pokazuje to dramat materialny młodych rodzin, które wychowują dzieci i kompletne nieprzystosowanie tego programu do polskich realiów. Teraz, za wszelką cenę resort przygotowuje jakieś zmiany, które mają ten program poprawić. Naszym zdaniem, po prostu błędne były założenia tego projektu. W tej sytuacji można powiedzieć, że po wygaśnięciu programu „Rodzina na swoim” wprowadzonego przez Prawo i Sprawiedliwość, który funkcjonował parę lat i z którego skorzystało kilkaset tysięcy młodych ludzi, teraz mamy symboliczne wsparcie, które jest kompletnie nieskuteczne – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Program „Mieszkanie dla Młodych” umożliwił zakup tylko nowych mieszkań. Program wprowadzony przez PiS przewidywał także rynek wtórny.

RIRM

drukuj