Rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji

Prezydent Rosji Wladimir Putin przeprowadzi dziś pierwszą rozmowę telefoniczną z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem – potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W ubiegłym tygodniu informował on, że mogą wówczas zapaść decyzje dotyczące ewentualnego spotkania obu przywódców.

Amerykańskie media nieoficjalnie poinformowały, że prezydent Trump może przedstawić w najbliższych dniach gotowy dekret w sprawie zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, będzie to bardzo niedobra wiadomość – ocenia politolog, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, podkreśla jednak, że w tej chwili za mało na ten temat wiemy.

Była by to zachęta dla Rosji do kontynuowania agresji w przyszłości, potwierdzająca tezę, że reakcja „Zachodu” jest delikatna i tymczasowa. Po pewnym okresie, który trzeba przeczekać sytuacja wraca do normy i mamy nowe rozdanie. To w perspektywie oznacza kolejną wojnę. Za mało wiemy w tej chwili. Trzeba brać poprawkę na generalne nastawienie mediów światowych negatywne do Trumpa, interpretowanie każdego posunięcia w skrajnie negatywny sposób. Jeśli to jest element gry negocjacyjnej, obwarowany jakimiś warunkami, to pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie czy możemy oczekiwać, że Rosja te warunki spełni. Wtedy decyzja, o której mówimy wjedzie w życie, czy też są to warunki zaporowe, a cała gra jest tylko pewnym teatrem politycznym – podkreślał politolog.

USA i Unia Europejska nałożyły na Rosję sankcje w 2014 roku. Była to odpowiedź na zaanektowanie przez nią ukraińskiego Krymu i wspieranie separatystów we wschodniej Ukrainie.

RIRM

drukuj