„Nasz Dziennik”: IPN zapyta Rosję

Prokuratorzy IPN wystąpią do Białorusi i Rosji o dokumentację dotyczącą wymordowania Polaków w latach 1937-1938 w Związku Sowieckim – informuje „Nasz Dziennik”.

„Takie wnioski będą, to jest oczywiste” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prokurator Marek Rabiega ze szczecińskiego pionu śledczego IPN.

Prokurator wskazuje, że tzw. Operację Polską prowadzono na terenach należących do obecnej Ukrainy i Białorusi. W ocenie prokuratora dokumentacja ukraińska jest dość dobrze opracowana. Śledztwo w sprawie tych zbrodni, jak podkreśla prokurator, IPN, jest konieczne, ponieważ zamordowano wówczas ponad 100 tys. Polaków.

„Nie znamy osób, które wówczas zostały zamordowane, nie znamy przebiegu represji wobec osób, które zostały pozbawione wolności, deportowane i wywiezione do łagrów” – mówi prokurator Rabiega.

IPN apeluje o zgłaszanie się osób z rodzin poszkodowanych, które mają jakąkolwiek wiedzę o zbrodni. Na mocy rozkazu komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Jeżowa z sierpnia 1937 roku skazano na śmierć ponad 111 tys. Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl