[TYLKO U NAS] J. Bukowski: W pełni popieram pomysł przyznania medalu dla kibiców Legii

Jestem pełen uznania i, mówiąc w pełni świadomie jako krakowianin, bardzo popieram stanowisko małopolskiej kurator oświaty, która chce uhonorować kibiców Legii Warszawa Medalem Komisji Edukacji Narodowej podkreślił dr Jerzy Bukowski na antenie Radia Maryja. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych skomentował patriotyczną oprawę, jaką kibice Wojskowych zademonstrowali na stadionie podczas meczu eliminacji Ligi Mistrzów.

2 sierpnia podczas meczu z kazachską FK Astana kibice Legii zaprezentowali oprawę odnoszącą się do Powstania Warszawskiego. Transparent głosił: „Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali 160 tysięcy osób. Tysiące z nich stanowiły dzieci” [zobacz więcej].

Oprócz tego oprawa zawierała symboliczną grafikę młodego mężczyzny, który przystawiał pistolet do skroni chłopca – uczestnika powstania. Na głowie dziecka znajdowała się czapka z polską flagą. Teraz za meczowy transparent kibice mogą zostać uhonorowani Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Kurator Barbara Nowak uważa, że pomysł plakatu, jaki zademonstrowali sympatycy Legii, jest bardzo skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej. Dzięki takim inicjatywom rośnie również świadomość w młodym pokoleniu. Oczywiście możemy mieć pretensje, że w wielu sytuacjach kibice wszczynają różne awantury na stadionach, ale w tym przypadku bardzo często występują podczas meczów z takim apelami czy przypomnieniami ważnych wydarzeń z naszej historii – zaznaczył rozmówca.

W ten sposób małopolska kurator oświaty, w uznaniu zasług i kultywowaniu tradycji patriotycznych, zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o uhonorowanie kibiców. Jak podkreślał dr Jerzy Bukowski, jest to ważna idea, jaką zrobili sympatycy warszawskiego zespołu dla Polski, dla przypomnienia kim byli Niemcy podczas II wojny światowej.

Zaznaczam Niemcy, a nie naziści. Bardzo często słyszymy bowiem z mediów zagranicznych, że Żydów mordowali w Polsce i w ogóle akcje eksterminacyjne przeciwko innym narodowościom prowadzili naziści. To byli Niemcy – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Dr Jerzy Bukowski skomentował również kwestię pomników żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce, które są wielokrotnie dewastowane i niszczone. Do jednego z aktów wandalizmu doszło niedawno w Warszawie, gdzie dwóch mężczyzn oblało pomnik Zygmunta Berlinga.

Oczywiście można powiedzieć, że atakowanie pomników jest rzeczą niestosowną, ale to nie są żadne pomniki. Kilka lat temu jedna z sędzin warszawskiego sądu wyraźnie stwierdziła, uniewinniając tych, którzy pomalowali pomnik Armii Czerwonej w Parku Skaryszewskim w Warszawie, że oni nie atakowali żadnego pomnika, tylko jakiś obiekt, ponieważ pomniki to są miejsca upamiętniające bohaterstwo naszych rodaków czy też ludzi działających dla Polaków. Pomnik Armii Czerwonej nie upamiętnia natomiast żadnego bohaterstwa i nie ma nic wspólnego z niepodległością Polski – powiedział Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

To jest wstyd nie dla tych, którzy te pomniki malują, ale dla prezydent Warszawy Hanny GronkiewiczWaltz, która nie widzi w tym nic złego, że w dalszym ciągu w stolicy Polski stoi pomnik Zygmunta Berlinga, komunistycznego satrapy podporządkowanego Moskwie – dodał ekspert.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Jerzego Bukowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj