Wysłannik ONZ spotka się z przedstawicielami USA i Rosji

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi spotka się w listopadzie w Szwajcarii z przedstawicielami USA i Rosji, aby przygotować pokojową konferencję w sprawie Syrii, która ma się odbyć w Genewie – powiedział w środę przedstawiciel USA.

Trójstronne spotkanie odbędzie się 5 listopada. W skład amerykańskiej delegacji mają wejść: podsekretarz ds. politycznych w Departamencie Stanu Wendy Sherman i ambasador w Syrii Robert Ford – przekazał dziennikarzom przedstawiciel Departamentu Stanu, towarzyszący szefowi amerykańskiej dyplomacji Johnowi Kerry’emu w czasie wizyty w Rzymie.

Sam Brahimi oświadczył w Ammanie, gdzie spotkał się z szefem jordańskiego MSZ, że tylko „rozwiązanie polityczne może zakończyć trwający w Syrii koszmar”. „Syryjski kryzys zagraża Syrii i całemu regionowi” – dodał. Wysłannik podkreślił, że dąży do zapewnienia „jak najszerszej współpracy wśród krajów regionu w celu znalezienia rozwiązania politycznego w Syrii”. Dodał, że w tym celu odwiedził Egipt, Kuwejt, Oman; ma jeszcze udać się do Iranu, Kataru, Turcji, a wreszcie Syrii.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił, że NATO i Rosja popierają listopadowy termin na zorganizowanie międzynarodowej konferencji pokojowej, która ma zgromadzić obie strony syryjskiego konfliktu. Kilka dni temu sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi poinformował, że Genewa 2 odbędzie się 23 listopada.

PAP

drukuj