PAP/EPA

Ofensywa dyplomatyczna ws. Ukrainy

Trwa ofensywa dyplomatyczna państw NATO mająca powstrzymać imperialistyczne zapędy Rosji. Uczestnicy Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiali o tym, jak przeciwdziałać eskalacji konfliktu.

Jak informuje sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, tylko dziś wspierani przez Rosję separatyści 19 razy naruszyli warunki rozejmu. Siły przeciwnika do ostrzału przygranicznych terenów wykorzystują moździerze i granatniki. Wskutek ostrzału zginął jeden ukraiński żołnierz. Trwa ewakuacja przerażonych mieszkańców Doniecka.

– Zabieramy to, co jest potrzebne – jedzenie na jeden dzień. Kto wie, nie wiemy, kiedy wrócimy – mówiła jedna z mieszkanek miasta.

Szef Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik ogłosił powszechną mobilizację.

„Ogłaszam na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej ogólną mobilizację. Należy o tym natychmiast zawiadomić Radę Ludową ŁRL i rząd” – oznajmił.

W tej chwili na granicy z Ukrainą stacjonuje około 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ta mobilizacja sprawia, że ryzyko inwazji wzrasta każdego dnia. Niepokoją także rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Dziś wspólnie oglądali je Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka. W trakcie manewrów odpalano pociski balistyczne. O sposobach na powstrzymanie działań Rosji debatowali przywódcy państw NATO w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

– Każde dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy będzie miało dla Rosji wysokie koszty polityczne, gospodarcze i geostrategiczne – mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przekonując, że Rosja wciąż jest otwarta na negocjacje.

Wiceprezydent USA Kamala Harris wskazała, że USA wraz z sojusznikami przygotowały już sankcje gospodarcze. W konferencji uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

– Niektórzy naiwnie uważają, że można się spodziewać pokojowej współpracy z Rosją. Wiem, że niektórzy na Zachodzie tak myślą, ale nie znacie Rosji – zaznaczył szef polskiego rządu.

Po piątkowej wizycie w Polsce amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin udał się w sobotę na Litwę.

– Chcę, aby wszyscy na Litwie, w Estonii i na Łotwie wiedzieli, chcę, aby prezydent Władimir Putin na Kremlu wiedział, że Stany Zjednoczone stoją za swoimi sojusznikami – podkreślał.

Wczoraj z amerykańskim sekretarzem obrony spotkali się prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Dzisiaj relacje między Stanami Zjednoczonymi i Polską nie mogłyby być silniejsze. Doceniamy, że Polska przyjęła dodatkowe 4700 żołnierzy – powiedział Lloyd Austin.

Sekretarz zaznaczył, że USA sprzedadzą Polsce 250 najnowszych czołgów M1 Abrams. Wcześniej polski rząd zakupił m.in. baterie rakietowe Patriot i myśliwce F-35. Szef MON-u po środowym i czwartkowym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO zapewniał, że Prawo i Sprawiedliwość dba o rozwój polskiej armii.

– Koncentrujemy się na rozwoju liczebnym wojska polskiego, koncentrujemy się na tym, aby wyposażać wojsko w nowoczesną broń – zaznaczył.

W piątek prezydent Andrzej Duda uczestniczył w wideokonferencji z przywódcami USA i państw NATO. Jak podkreślił, państwa NATO są zjednoczone.

– Sytuacja zbliża się do punktu, którego wszyscy się obawiają i który może być uważany za punkt krytyczny. Jesteśmy jednością, jesteśmy zdecydowani, jest twarde stanowisko i agresor, jeśli dojdzie do agresji, może być pewny, że będzie bardzo twarda i bolesna odpowiedź – przekonywał Andrzej Duda.

We wtorek prezydent przewodniczył posiedzeniu Rady Gabinetowej. Szefowie resortów raportowali, jak wygląda przygotowanie Polski na różne warianty konfliktu.

– Obywatele mogą czuć się bezpiecznie. W każdym przypadku będzie odpowiednia reakcja – zapewnił prezydent RP.

W razie potrzeby Polska zapewni bezpieczeństwo uchodźcom z Ukrainy.

Którzy mogliby przybywać na nasze terytorium szukając tutaj schronienia, szukając tutaj pomocy, szukając tutaj bezpiecznej przystani – zaznaczył Andrzej Duda.

Polski rząd przyjął także specjalną uchwałę ustanawiającą Rządowy Program – Pomoc dla Ukrainy.

„Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program – Pomoc dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki powołał zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia przez RP uchodźców napływających z Ukrainy oraz ds. przyjęcia przez RP rannych z terytorium Ukrainy” – poinformował na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

https://twitter.com/michaldworczyk/status/1494836634759667713

Ofensywę dyplomatyczną ws. Ukrainy prowadzi prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył socjolog Grzegorz Wiński, polskie władze prowadzą rozważne działania, nie zapominając o wzmacnianiu własnej siły bojowej.

– Nikt nie ma złudzeń, że NATO w 100 proc. będzie gwarantem naszego bezpieczeństwa. Bardzo dobrze, że polski rząd podejmuje tego typu zakupy i rozmowy z innymi krajami, aby nasza armia była jak najlepiej wyposażona – mówił socjolog.

Historia pokazuje bowiem, że państwo z dobrze wyposażoną armią może liczyć na większy posłuch wśród innych krajów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl