Sawczenko rozpoczęła głodówkę

Skazana przez rosyjski sąd na dwadzieścia dwa lata więzienia ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko rozpoczęła tzw. suchą głodówkę. Oznacza to, że Ukrainka nie przyjmuje ani jedzenia, ani napojów.

Wyrok dwudziestu dwóch lat więzienia Sawczenko usłyszała 22 marca. Sąd w Doniecku uznał ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Sawczenko nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona przez prorosyjskich separatystów zanim dziennikarze zostali zabici.

Los Sawczenko może się teraz ułożyć według trzech scenariuszy: może zostać przewieziona do kolonii karnej lub zostać wymieniona na obywateli rosyjskich przebywających w więzieniach lub aresztach za granicą. Z taką propozycją wystąpił już prezydent Ukrainy.

Petro Poroszenko wyraził gotowość wymiany na Sawczenko żołnierzy rosyjskich sił specjalnych: Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, którym na Ukrainie zarzuca się działalność terrorystyczną. Taką decyzję może podjąć tylko prezydent Władimir Putin. Trzeci scenariusz zakłada, że Sawczenko może zostać przekazana Ukrainie w celu odbywania wyroku w swoim kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl