fot. PAP/Jacek Turczyk

ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym z pracującymi w Parlamencie Europejskim.  

Janusz N. prowadzić swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów. [czytaj więcej]

– ABW zgromadziła materiał dowodowy wskazujący, że Janusz N. jest osobą zaangażowaną w działania na rzecz Federacji Rosyjskiej – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Jego aktywność nasiliła się po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. Celem jego działalności miało być osłabienie pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej przez prowadzenie przedsięwzięć propagandowo-dezinformacyjnych.

– Materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie przez ABW wskazuje, że Janusz N. był aktywnie zaangażowany w działania o charakterze dezinformacyjnym wymierzone w Polskę, w polskie lintersy. (…) Jego aktywność wpisywała się w działania Federacji Rosyjskie, które próbują  oczerniać Polskę na arenie międzynarodowej – powiedział Stanisław Żaryn.

Mężczyzna został zatrzymany przez ABW. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Grozi mu 10 lat więzienia. Zatrzymany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

TV Trwam News

drukuj