Rosja uwolniła ukraińskich oficerów

Wojska rosyjskie uwolniły sześciu oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, porwanych przed kilkoma dniami na anektowanym przez Rosję Krymie. Wśród uwolnionych jest pułkownik Julij Mamczur, dowódca Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Belbeku koło Sewastopola.

Wraz z Mamczurem wolność odzyskało pięciu innych oficerów. Są oni przewożeni do miejscowości Czonhar na granicy między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy. Przewodniczący parlamentu i pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wyraził nadzieję, że uwolnieni oficerowie jeszcze dziś znajdą się w Kijowie.

 – Wszyscy oficerowie, którzy mężnie stawiali opór, będą docenieni za swą odwagę i stanowcze stanowisko. Chcę, by było jasne, że nie ma oficerów i żołnierzy pozostawionych bez ochrony. Wszyscy nadal będą bronić Ukrainy razem z namipowiedział pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow.

Pułkownik Mamczur uważany jest na Ukrainie za bohatera, który bez użycia broni kilka tygodni stawiał opór wojskom Rosji. W minioną sobotę jednostka Mamczura zmuszona była ustąpić. Na jej teren wdarli się rosyjscy żołnierze, którzy używając opancerzonych transporterów, przebili się przez mur otaczający bazę. Słychać było strzały i wybuchy granatów hukowych.

Ponownie głos w sprawie Ukrainy zabrał prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka. Oświadczył, że potępia byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza za to, że uciekł z kraju. Białoruski szef państwa podkreślił, że prezydent powinien być ze swoim narodem, nawet gdyby to było bardzo trudne.

W niedzielę Łukaszenka zapowiedział, że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji, choć wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna pozostać niepodzielnym państwem i należy ją przekonać, by nie występowała z WNP.

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl