fot. flickr.com

Świat z niepokojem oczekuje na decydujące rozmowy rosyjsko-białoruskie nt. pogłębionej integracji

Świat z niepokojem oczekuje na decydujące rozmowy Mińska z Moskwą w sprawie tzw. pogłębionej integracji. Jutro w tej sprawie spotkają się prezydenci obu krajów. W niedzielę natomiast chcą podpisać ostateczny program integracji w 31 dziedzinach. Treści dokumentu do tej pory nie ujawniono.

Białoruskie środowiska opozycyjne obawiają się, że może on stanowić zagrożenie dla suwerenności kraju. Prezydent Aleksander Łukaszenko uspokaja, że nie zamierza wstępować w skład bratniej Rosji.

Nie ulega wątpliwości, że Białoruś jest narzędziem w rękach kremlowskiej polityki – wskazuje politolog prof. Mieczysław Ryba.

– Pewnie w sensie symbolicznym ta odrębność państwowa zostanie zachowana, bo to będzie wyglądać lepiej wizerunkowo. Nie ulega wątpliwości, że Białoruś jest narzędziem w rękach polityki Kremla. Oczywiście Łukaszenka próbuje zachowywać pewne atrybuty niezależności. Zachód go tak bardzo nie wspiera. Wschód owszem, ale za to żąda uległości. To fakt, że na północno-wschodniej flance Rosja zbliża się do naszej granicy – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Moskwa od roku otwarcie naciska na „pogłębianie integracji” z Białorusią.  Uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r.

Dokument przewiduje między innymi utworzenie wspólnych instytucji państwowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl