ABW prowadzi śledztwo ws. pozyskania danych z systemu PESEL

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie prokuratury prowadzi śledztwo ws. możliwości pozyskania danych z systemu PESEL przez pięć kancelarii komorniczych. Zawiadomienie złożyło Ministerstwo Cyfryzacji, które podejrzewa, że informacje mogły być wykorzystywane w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem.

Resort ustalił, że konkretni komornicy, m.in. z Warszawy i Łodzi, pobierali miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rekordów z bazy PESEL. Incydent został wykryty w ramach standardowych procedur.

W śledztwie aktualnie prowadzone są czynności, polegające m.in. na zabezpieczeniu nośników danych oraz sprzętu – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Michał Dziekański.

Postępowanie trwa i prowadzone są czynności. Na początku postępowania mieliśmy więcej hipotez. Teraz te hipotezy ulegają zawężeniu z uwagi na uzyskiwane na bieżąco informacje. W ramach tego śledztwa zabezpieczyliśmy nośniki danych oraz sprzęty informatyczne, a także przesłuchaliśmy pracowników kancelarii komorniczych, które zostały wytypowane w postępowaniu jako te, w których mogło dojść do nieprawidłowości – mówi Michał Dziekański.

Za umożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym grozi kara do trzech lat więzienia. Uzyskanie przez osoby nieuprawnione dostępu do danych osobowych zawartych w systemie PESEL jest zagrożone karą do dwóch lat więzienia.

RIRM

drukuj