fot. flickr.com

Jesienią rusza nabór ochotników do obrony terytorialnej

Jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej jest stworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej. Nabór ochotników ruszy jesienią. W skład wojsk obrony terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy.

Obrona terytorialna składać się będzie z 17 brygad, po jednej w każdym województwie. Jedynie na Mazowszu, które jest największym województwem, powstaną dwie brygady. Pierwsze trzy brygady mają powstać jeszcze w tym roku. Każda brygada ma liczyć 1,5 – 2,5 tys. żołnierzy. Docelowo będzie to ok. 35 tys. żołnierzy – mówi kmdr por. rez. dr Bogdan Pac, ekspert ds. obronności.

– To jest doskonałe narzędzie do szkolenia rezerw, bo wiemy, że od pewnego czasu mamy zawieszony pobór, więc nie było możliwości przeszkolenia wojskowego nowych pokoleń, a sytuacja polityczna i militarna dyktuje takie konieczności – wskazuje kmdr por. rez. dr Bohdan Pac.

Nabór ochotników ruszy jesienią – mówi szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej Bartłomiej Misiewicz.

– Już dzisiaj wiemy, że ilość chętnych jest tak duża, że przekracza nasze przewidywania. Bardzo dużo osób chce wziąć udział w szkoleniu obrony terytorialnej i zostać członkiem piątego rodzaju sił zbrojnych – podkreśla Bartłomiej Misiewicz.

Formacjami obrony terytorialnej mają dowodzić zawodowi oficerowie. Wszyscy postali mają być w 100 proc. ochotnikami.

Duży potencjał do tworzenia obrony terytorialnej drzemie w rożnego rodzaju organizacjach paramilitarnych, m.in. związków strzeleckich – zwraca uwagę st. insp. Marek Olczyk, komendant Obwodu Pomorskiego Związku Strzeleckiego RP.

– Nasz Związek już od dłuższego czasu prowadzi program szkoleniowy, gdzie szkolimy się pod te zadania, które obrona terytorialna będzie wykonywać – zaznacza st. insp. Marek Olczyk.

Szkolenia obrony terytorialnej mają się odbywać dwa razy w miesiącu. Za każdy dzień szkolenia żołnierz będzie otrzymywał 100 zł z tytułu utraconego dochodu i kosztu dojazdu. Dodatkowo każdy z ochotników otrzyma 300 zł miesięcznie za bycie w „stanie gotowości” do obrony kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj