fot. flickr.com

CBOS: Polacy za zwiększeniem wydatków na obronność i unowocześnieniem armii

Niemal 75 proc. ankietowanych Polaków chce większych wydatków na obronę kraju, a ponad 87 proc. uważa, że armia wymaga unowocześnienia – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, który przeprowadzono w lipcu i pierwszych dniach sierpnia.

Badanie przeprowadzone zostało na grupie 1000 osób; jego wyniki przesłało PAP Ministerstwo Obrony Narodowej.

Z sondażu wynika, że za zwiększeniem wydatków na obronę Polski opowiada się niemal 75 proc. respondentów. Z kolei ponad 87 proc. uważa, że armia wymaga modernizacji technicznej i unowocześnienia.

„66,7 proc. badanych popiera zwiększenie liczebności polskiej armii” – czytamy w komunikacie MON.

Według ministerstwa wyniki badania potwierdzają, „że obywatele popierają priorytetowe działania podejmowane przez resort obrony narodowej, których celem jest zwiększenie liczebności wojska i jego modernizacja techniczna”.

Respondenci – jak wynika z badań – popierają też współpracę Polski z sojusznikami oraz są przychylni rozmieszczeniu wojsk amerykańskich w Polsce.

„Prawie 86 proc. pytanych Polaków opowiada się za współpracą Wojska Polskiego z państwami NATO, a niemal 80 proc. Polaków wyraża poparcie dla współpracy z armią Stanów Zjednoczonych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj