MON dofinansuje budowę strzelnic w każdym powiecie

Wraz z początkiem nowego roku ruszył program budowy strzelnic. Tylko w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na dofinansowanie ich budowy chce przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych.

80 proc. wartości obiektu – na takie dofinansowanie będą mogły liczyć samorządy, które zdecydują się na budowę strzelnicy. Maksymalny koszt inwestycji nie powinien jednak przekroczyć 2 mln zł. Pieniądze dostaną więc te miasta, które zdecydują się na budowę małej strzelnicy otwartej.

– To jest bardzo dobry krok. To jest krok zmierzający w stronę wzmocnienia umiejętności społeczeństwa w reagowaniu w sytuacjach kryzysowych – podkreśla Szymon Szynkowski, poznański poseł PiS.

Dziś strzelnic w naszym kraju jest jak na lekarstwo. Nie lepiej w tym zakresie jest w Wielkopolsce, mimo że w tym województwie działa najwięcej klubów strzeleckich.

– Te dosłownie 2-3 strzelnice, które są na terenie aglomeracji miejskiej, to jest bardzo mało i jest to zupełnie niewystarczająca ilość do tego, żeby móc szkolić sportowców czy amatorów strzelectwa – wyjaśnia sędzia strzelecki Piotr Szelągowski.

Okazuje się, że nauka strzelania wcale nie jest taka łatwa. Aby dojść do poziomu mistrzowskiego, potrzeba sporo pracy.

– Żeby wyszkolić strzelca sportowego, który będzie przynosił efekty, będzie osiągał sukcesy w tym sporcie, potrzeba kilka lat – wskazuje Piotr Szelągowski.

Zainteresowanie strzelectwem w ostatnich latach wyraźnie wzrosło. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ludzie odczuwają potrzebę, aby posiadać umiejętności strzeleckie – wyjaśnia Jan Sulanowski, radny Poznania.

– Im większa liczba obywateli będzie potrafiła posługiwać się bronią, tym bardziej pozytywnie wpłynie to na poziom obronności kraju – tłumaczy Jan Sulanowski.

Dawniej nauka strzelania organizowana była w ramach zajęć przysposobienia obronnego. Dziś w rękach broń miał mało kto. Powszechny dostęp do strzelnic na pewno by to zmienił – podkreśla radna Poznania Lidia Dudziak.

– Myślę, że w ostatnim czasie jest spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród ludzi młodych. To jest pocieszające i miłe, że ludzie zaczynają wracać do tych korzeni. To są nasze dzieci, nasi wnukowie, tak więc my się z tego bardzo cieszymy – mówi Lidia Dudziak.  

Budowa strzelnic w każdym powiecie to autorski pomysł ministra Antoniego Macierewicza. Na razie wszystko wskazuje, że będzie on kontynuowany.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl