Skrzypczak wiceszefem NOM

Premier Donald Tusk podpisał nominację na wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej dla gen. Waldemara Skrzypczaka.

 
Nominację dla Skrzypczaka na stanowisko podsekretarza MON ds. uzbrojenia i modernizacji Tusk podpisał w poniedziałek. Generał zajął miejsce ministra Marcina Idzika, który złożył dymisję, gdy został wybrany na wiceprezesa grupy Bumar. Skrzypczak ma odpowiadać w MON za zakupy uzbrojenia, a także skupić się m.in. na polepszeniu organizowanych przez MON przetargów zbrojeniowych i procedur zakupu sprzętu. – Premier, wojsko, opinia publiczna, minister obrony narodowej oczekują radykalnego przełomu, jeżeli chodzi o realizację zakupów dla wojska. Ten przełom powinien oznaczać, że będziemy kupować racjonalnie, skutecznie i uczciwie, i tego oczekuję od pana Waldemara Skrzypczaka – powiedział wczoraj podczas briefingu w MON Tomasz Siemoniak.

Minister obrony dodał, że Skrzypczakowi nie będą podlegały jakiekolwiek dowództwa i jednostki wojskowe. – W nomenklaturze NATO-wskiej takie stanowisko, jakie obejmuje pan Waldemar Skrzypczak, nazywa się krajowym dyrektorem ds. uzbrojenia – powiedział Siemoniak. Generał Skrzypczak podkreślił wczoraj, że przez ostatni rok zajmował się w MON kwestią modernizacji Sił Zbrojnych, więc tematy z tym związane są mu bliskie. – Uważam, że jest czas ku temu najwyższy, aby pewne procedury, które są nieskuteczne lub mało skuteczne, zostały uregulowane. Żeby kwestie związane z przestrzeganiem prawa – jeśli chodzi o zamówienia publiczne i respektowanie prawa krajowego oraz prawa Unii Europejskiej – znalazły odniesienie w funkcjonowaniu Sił Zbrojnych. Temu poświęcę swój wysiłek jako wiceminister do spraw modernizacji i uzbrojenia Sił Zbrojnych – zadeklarował były dowódca Wojsk Lądowych. Nowy wiceminister zwrócił uwagę na fakt, że wśród programów, którymi się zajmie, są m.in. program obrony powietrznej, program pancerny podnoszący mobilność wojsk, program bezzałogowych środków walki, jak również program zakresu systemu dowodzenia. Skrzypczak dodał również, że jest decyzja polityczna, żeby Marynarkę Wojenną wyposażyć w nowoczesny sprzęt. Generał Skrzypczak w latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. W sierpniu 2009 r. podał się do dymisji w proteście przeciwko sposobowi zarządzania Siłami Zbrojnymi przez MON pod kierownictwem ówczesnego ministra obrony Bogdana Klicha. We wrześniu 2011 r. wrócił do resortu, gdzie został doradcą Siemoniaka.

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl