fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec

W Warszawie odbyło się we wtorek spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec. Głównymi tematami rozmów były konieczność zwiększenia mobilności wojsk, relacje transatlantyckie, a także rola UE i NATO w polityce obronnej.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karenbauer złożyła we wtorek pierwszą wizytę w Warszawie od czasu pandemii koronawirusa. Zarówno niemiecka minister, jak i minister Mariusz Błaszczak zgodzili się, co do roli Unii Europejskiej w polityce obronnej.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy zgodni co do sprawy fundamentalnej, że Unia Europejska nie powinna rywalizować z Sojuszem Północnoatlantyckim, ale że ich umiejętności, zdolności powinny być uzupełniane, bo to jest właśnie gwarancja bezpieczeństwa całego kontynentu – mówił polski minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak podkreślał, że wojska obu państw prowadzą wspólne ćwiczenia. To właśnie Polska i Niemcy wraz z Danią są państwami założycielskimi dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie – zwracał uwagę. Z kolei minister obrony Niemiec podkreślała, że relacja dwustronna Polski i Niemiec leży we wspólnym interesie obu państw. Podobnie jak współpraca na arenie międzynarodowej.

– Byliśmy zgodni, że NATO, a zwłaszcza więź transatlantycka, jest i musi pozostać kamieniem węgielnym naszej architektury bezpieczeństwa. Byliśmy także zgodni, że musimy nadal pracować nad wzmacnianiem europejskiego filaru NATO i jeszcze bardziej zacieśniać naszą współpracę – zaznaczyła Annegret Kram-Karenbauer.

Oboje ministrowie wyrazili wspólny pogląd na zwiększenie budżetu UE, który będzie przeznaczony na tzw. mobilność wojsk.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl