By User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10592614

Palmiry: Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej

Na cmentarzu w Palmirach odbędą się dziś uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej, do których doszło w Puszczy Kampinoskiej. Wydarzenie rozpocznie Msza św. Po Eucharystii zaplanowano modlitwę ekumeniczną, Apel Pamięci i ceremonia złożenia kwiatów.

W uroczystościach wezmą udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu, wskazał, że zbrodnia w Palmirach pochłonęła polską inteligencję.

To jest symbol likwidacji przez Niemców polskiej elity na początku II wojny światowej. Dziś wiemy, że miejsc rozstrzeliwań było bardzo wiele, ale Palmiry były tym szczególnym miejscem, gdzie z racji bliskości Warszawy mordowano osoby z najwyższych kręgów władz, ale i osób, które były zasłużone dla Polski i polskości – powiedział dr Szpytma.

W Palmirach spoczywa około 2 tysięcy obywateli polskich. Zostali zamordowani przez Niemców w kilkudziesięciu masowych egzekucjach. Zbrodnia miała miejsce w latach 1939–1941.

W Palmirach zginęli m.in. marszałek Sejmu Maciej Rataj i złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów Janusz Kusociński. W skutek niemieckiej egzekucji śmierć poniosło w sumie 1700 osób. 

RIRM

drukuj