[TYLKO U NAS] M. Błaszczak: Sprzęt, który pozyskujemy, musi być najwyższej jakości, ale żeby go pozyskać, potrzeba czasu

Sprzęt, który pozyskujemy, musi być sprzętem najwyższej jakości, ale żeby pozyskać sprzęt, potrzeba czasu. Potrzeba czasu na wyprodukowanie tego sprzętu. (…) Ten sprzęt trzeba zamówić i tu leży zasadniczy problem – zaniedbań (…) rządów koalicji PO-PSL, które zaniedbały zakup nowoczesnego sprzętu – mówił we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do obecnego stanu polskiej armii.

Szef MON przypomniał, że w momencie objęcia swojej obecnej funkcji postawił sobie trzy główne cele do zrealizowania.

– Po pierwsze – żeby wojsko polskie było liczniejsze. W związku z tym przygotowujemy i niebawem też przedstawimy cały proces powołania nowej dywizji wojsk operacyjnych, zlokalizowanej na wschód od Wisły. Rozwijają się Wojska Obrony Terytorialnej. (…) Po drugie – modernizacja. Pod koniec marca podpisałem umowę z partnerem amerykańskim na kupienie baterii Patriot. To jest bardzo nowoczesny sprzęt. On wprowadza Wojsko Polskie w nową epokę. (…) Trzeci element to jest zacieśnienie relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stąd moje wizyty w Waszyngtonie, spotkania w Pentagonie – wskazywał gość „Polskiego punktu widzenia”.

MON cały czas podejmuje działania mające na celu dalszą modernizację polskiego wojska – zapewnił Mariusz Błaszczak.

– Kiedy objąłem urząd, rozpocząłem prace związane z tym, żeby stworzyć podstawy formalno-prawne i finansowe do tego, żeby proces modernizacji następował. Rzeczywiście tak jest, że dopiero teraz powstają te dokumenty. Rada Ministrów przyjęła szczegółowe kierunki rozwoju sił zbrojnych, wydłużając perspektywę modernizacji do roku 2026 (dotychczas była tylko do roku 2022). W MON przygotowaliśmy projekt zmiany ustawy, jeszcze dalej wydłużający tę perspektywę – do roku 2032 – zaznaczył polityk.

Nawiązując do kwestii zakupu sprzętu dla polskiej armii minister podkreślił, że obecny rząd musi naprawiać zaniedbania koalicji PO-PSL, która zignorowała potrzebę doposażenia wojska w nowoczesny sprzęt.

– Sprzęt, który pozyskujemy, musi być sprzętem najwyższej jakości, ale żeby pozyskać sprzęt, potrzeba czasu. Potrzeba czasu na wyprodukowanie tego sprzętu. (…) Ten sprzęt trzeba zamówić i tu leży zasadniczy problem zaniedbań, wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów, rządów koalicji PO-PSL, które zaniedbały zakup nowoczesnego sprzętu. Wtedy nie wydawano pieniędzy przeznaczonych w budżecie na obronność. Teraz są tego konsekwencje. Trzeba wyważyć dwie racje: rację polegającą na tym, żeby uzyskać jak najlepszy sprzęt, najlepiej produkowany w kooperacji z polskim przemysłem zbrojeniowym i żeby do czasu osiągnięcia tego efektu zapewnić uzbrojenie Wojsku Polskiemu – wyjaśnił szef resortu obrony.

Polska bardzo mocno współpracuje z NATO w kwestii bezpieczeństwa, co szczególnie zintensyfikowało się po warszawskim szczycie Sojuszu, który odbył się w 2016 roku – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

– Po szczycie NATO z lipca 2016 roku (…) w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie, wojska rumuńskie i wojska chorwackie. Z jednej strony my czerpiemy z tego systemu bezpieczeństwa, a z drugiej strony my jesteśmy dawcą tego bezpieczeństwa np. na Łotwie, w Rumunii. Jesteśmy aktywni również w Afganistanie, w Iraku. W ubiegłym tygodniu odwiedziłem polski kontyngent wojskowy w Bośni i Hercegowinie. (…) W ten sposób budujemy bezpieczeństwo Polski i Polaków – akcentował gość „Polskiego punktu widzenia”.

Szef MON poinformował, że do końca tego roku zostanie zawarty duży kontrakt zbrojeniowy. Odniósł się również do informacji podawanych przez niektóre media, jakoby Antoni Macierewicz miał przeprowadzić audyt stanu polskiego wojska na polecenie Jarosława Kaczyńskiego. „To >>fake news<<” – zaznaczył minister.

Polityk zapewnił, że podejmie się wszystkich możliwych działań, aby podczas uroczystości na Westerplatte, które odbędą się 1 września, przeprowadzony został pełny ceremoniał wojskowy.

– Zrobię wszystko, żeby 1 września na Westerplatte było wojsko i żeby był przeprowadzony pełny ceremoniał wojskowy, bo tak trzeba, po prostu tak trzeba. Jesteśmy w Polsce, jesteśmy Polakami, nasza historia jest piękną historią, a chcemy oddać hołd, jesteśmy dumni z naszych żołnierzy, którzy stoczyli pierwszą bitwę II wojny światowej właśnie na Westerplatte – podsumował Mariusz Błaszczak.

RIRM

drukuj