fot. twitter.com/MON_GOV_PL

MON: Nowy dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich; nowi oficerowie w NATO

Płk Dariusz Lewandowski będzie nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – poinformował w piątek MON. Szef resortu Mariusz Błaszczak powołał też dwóch oficerów na nowe stanowiska w strukturach międzynarodowych NATO: gen. bryg. Zenona Brzuszkę i gen. bryg. Stanisława Kaczyńskiego.

W piątek resort obrony poinformował, że z dniem 4 lutego 2019 r. płk Dariusz Lewandowski został wyznaczony przez ministra Błaszczaka na stanowisko dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Płk Dariusz Lewandowski urodził się 25 sierpnia 1968 roku w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademii Obrony Narodowej. Skończył też Podyplomowe Studia Operacyjno–Strategiczne Akademii Obrony Narodowej oraz Studia Polityki Obronnej. Ma też ukończony kurs dowódców batalionów.

Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska: dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii. W latach 1994-1999 pełnił służbę w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie dowodził batalionem czołgów. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej i uzyskaniu tytułu oficera dyplomowanego w 2001 roku został skierowany do 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko zastępcy dowódcy 1. Legionowskiego Batalionu Dowodzenia. W latach 2002-2014 Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie w Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych.

W tym okresie był odpowiedzialny za planowanie użycia Polskich Kontyngentów Woskowych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Uczestniczył też w planowaniu operacyjnym w siłach zbrojnych oraz przygotowaniu części operacyjno–taktycznej ćwiczeń, w tym wszystkich edycji ćwiczenia ANAKONDA. Odbył też praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady. Od 9 stycznia 2017 roku był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, którą dowodzić będzie płk Dariusz Lewandowski została w zeszłym roku, wraz z 1 Warszawską Brygadą Pancerną z Wesołej, podporządkowana nowoutworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach. Trzecia brygada, która wejdzie w skład tej dywizji ma być formowana w 2019 r. Utworzenie tej czwartej dywizji w wojsku polskim ma wzmocnić militarnie wschodnią flankę naszego kraju.

Wcześniej MON informował, że dotychczasowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszard Pietras obejmie stanowisko Zastępcy Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

W piątek resort obrony poinformował też o wyznaczeniu przez ministra Błaszczaka na nowe stanowiska w strukturach NATO dwóch polskich oficerów. Gen. bryg. Zenon Brzuszko został wyznaczony na stanowisko Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons.

Natomiast gen. bryg. Stanisław Kaczyński został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze. Obaj oficerowie zostali powołani na nowe stanowiska z dn. 21 stycznia tego roku.

Będący dotychczas w rezerwie kadrowej Brzuszko do września ub. r. dowodził polsko-litewsko-ukraińską Wielonarodową Brygadą w Lublinie (LITPOLUKRBRIG). Poprzednio był zastępcą dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Służył na misjach w: Kosowie, Iraku i Afganistanie. Był oficerem łącznikowym do spraw operacyjnych i rozpoznawczych w United States Central Command. Służbę wojskową rozpoczął w 1990 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

54-letni Kaczyński ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Od 2016 r. był zastępcą dowódcy-szefem sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej, po ukończeniu podyplomowych studiów na AON w 2014 r., dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Poprzednio był szefem sztabu tej brygady, a przedtem służył w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku szefa oddziału szkolenia w Zarządzie Wojsk Aeromobilnych. Brał udział w misjach w: Afganistanie, trzykrotnie w Iraku i na dwóch zmianach w Bośni i Hercegowinie.

PAP/RIRM

drukuj