fot. PAP/Mateusz Marek

Rząd zapewnia, że polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni

Żaden z polskich żołnierzy nie ucierpiał w trakcie rakietowego ataku na amerykańskie obiekty w Iraku informuje polskie dowództwo. Na razie nie ma decyzji o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku.

Rano Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Tomasz Piotrowski zapewnił, że w irańskim ataku rakietowym na amerykańską bazę lotniczą Al Asad w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe w Irbilu w irackim Kurdystanie nie ucierpiał żaden polski żołnierz.

– We wszystkich w zasadzie bazach były przeprowadzone alarmy schronowe, dlatego mamy 100proc. pewność, że całkowicie zadziałały procedury bezpieczeństwa – powiedział gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

NATO utrzymuje w Iraku misję szkoleniową, w której uczestniczy polskie wojsko.

268 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego szkoli irackich żołnierzy – przypomniał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 -Żołnierze polscy nie pełnią tam misji bojowej, tylko współpracują i szkolą żołnierzy irackich – powiedział Antoni Macierewicz.

Polacy uczą obsługi sprzętu wojskowego, doradzają siłom irackim i jordańskim w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego. Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, nie ma decyzji o ewakuacji naszych żołnierzy.

– Wszelkie tego typu decyzje powinny być podejmowane wspólnie z naszymi sojusznikami, aby miały charakter bezpieczny zarówno dla regionu, jak i dla naszych żołnierzy – powiedział Piotr Müller.

Nie należy zwlekać z taką decyzją – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Misja szkoleniowa straciła swój charakter, jeżeli lecą bomby, to nie ma mowy o szkoleniu – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd apeluje o zachowanie spokoju, ale nie bagatelizuje sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W środę prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele dowództwa Wojska Polskiego uczestniczyli w spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

– Panu prezydentowi i premierowi została udzielona informacja na temat rozwoju sytuacji po ostatniej nocy – mówił Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Nasi żołnierze są tam bezpieczni. To nie był atak skierowany przeciwko polskim żołnierzom, to był atak skierowany przeciwko bazom amerykańskim – dodał Paweł Soloch.

Polskie MSZ prowadzi rozmowy na forum Unii Europejskiej. Rząd w sprawie kryzysu na Bliskim Wschodzie liczy na współpracę z opozycją.

– W kontekście tego, co może się tam wydarzyć, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracować z rządem, ponieważ dążymy do tego, by nastąpiła deeskalacja – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jednak opozycja żąda stanowczych działań. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-u złożyły w Sejmie wnioski o informację rządu na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Trzeba zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego – apelują przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

– Sytuacja jest bardzo poważna. To jest początek kryzysu, a nie jego koniec, oczekujemy informacji i analizy – powiedział Tomasz Siemoniak z PO, były minister obrony narodowej.

To może być dwuznaczne posiedzenie – zauważył politolog dr Marcin Kędzierski.

– Takie posiedzenie byłoby pretekstem do prowadzenia walki wewnętrznej i nie przełożyłoby się na wzmocnienie stanowiska czy wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – dodał dr Marcin Kędzierski.

W Polsce przebywa ambasador RP w Iraku Beata Pęksa. Jak podkreśliło polskie MSZ, nie była to ewakuacja polskiej ambasady. Nie wiadomo, kiedy ambasador wznowi swoją misję.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl