fot. PAP/Marcin Obara

Święto Wojska Polskiego okazją do rozważań nad stanem polskiej armii

Już jutro Święto Wojska Polskiego. To okazja nie tylko do świętowania, ale także do refleksji na temat kondycji polskiej armii.

Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje zwiększać środki na obronność. Stawia także na wzmocnienie największego sojuszu, jakim jest NATO.

Jak co roku 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się uroczysta defilada wojsk. Obok żołnierzy polskich, udział w niej wezmą także sojusznicy Polski z pododdziałów NATO wzmacniających wschodnią flankę Sojuszu.

Ponadto defiladę uświetni pokaz sprzętu wojskowego – od pojazdów lekkich, takich jak motocykle, przez pojazdy jednostek specjalnych, czołgi i artylerię, aż po samoloty.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że  z roku na rok bezpieczeństwo Polski wzrasta, m. in. poprzez zawieranie nowych sojuszy oraz zwiększanie nakładów na wojsko.

Po latach zaniedbań musimy odbudować nasz potencjał obronny – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Bez wątpienia jest wiele problemów, z którymi się zderzamy i borykamy, począwszy od kwestii dotyczących modernizacji technicznej, z którą tak zaniedbaną zostawiła nas Platforma Obywatelska, a którą musimy realizować również dokonując zamówień szczególnie ważnych z punktu widzenia sprzętu obronnego. Kolejna rzecz to kadra dowódcza. Wciąż borykamy się z systemem, który wprowadziła PO, związanym z dualizmem poszczególnych stanowisk – zaznacza Wojciech Skurkiewicz.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w tym roku – 15 sierpnia – nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych.

To oczywiście zła wiadomość, ale wierzę, że taka uroczystość już wkrótce się odbędzie – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

– Pan Prezydent podjął taką decyzję i miał do tego absolutnie pełne prawo. Jestem przekonany, że te nominacje generalskie zostaną wręczone przy okazji kolejnego wielkiego święta – święta narodowego 11 listopada i będą taką okrasą tych uroczystości – podkreśla Wojciech Skurkiewicz.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj