Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

W Zakopanem odbył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. O złotą ciupagę walczyły zespoły z całego świata. Festiwal to także wiele imprez towarzyszących, które przyniosły wiele atrakcji miłośnikom folkloru.

Była to już 48 edycja tego festiwalu. Przyciągnęła zespoły z całego świata, aby zawalczyć o największe trofeum – złotą ciupagę. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich Agnieszka Gąsienica-Giewont podkreśla, że tegoroczny pokaz był barwny, bo przybyło aż 14 zagranicznych zespołów.

– Tegoroczny festiwal był bardzo barwny i ciekawy, ponieważ przyjechało do nas 14 zagranicznych zespołów. Mieliśmy w tym roku dosyć sporo zespołów tzw. egzotycznych oraz 4 polskie. Żal się rozstawać z tyloma artystami. Na naszej scenie festiwalowej mieliśmy ok. 800 artystów, ale wszystko co dobre szybko się kończy- mówi Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Festiwal to wspaniała okazja, aby choć przez chwilę zaczerpnąć ze źródeł podhalańskiej kultury. Do festiwalowej wioski przybyli także najmłodsi miłośnicy folkloru. Czekały na nich m.in. warsztaty z rękodzieła ludowego.

– Te warsztaty mają przede wszystkim charakter edukacyjny. Poza tym jest to ciekawa forma spędzenia czasu dla bardzo młodych osób. Po za tym zawsze dowiedzą się czegoś ciekawego o naszym regionie- zaznacza Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Dzieci miały okazję poznać techniki powstawania haftu. Nie lada wyzwaniem było lepienie z gliny. Twórca ludowy Maria Kubik dodaje, że są tutaj już w tak młodym wieku pasjonatki, które potrafią zrobić coś ciekawego.

Nieodłącznym i  niezmiernie ważnym elementem festiwalu jest modlitwa o pokój. Wypłynęła ona ze szczególnego miejsca – z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wikariusz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem ks. Grzegorz Suchodolski SAC podkreśla, że Maryja prosi o modlitwę w intencji pokoju.

– Dziś, kiedy popatrzymy na prawo i na lewo, posłuchamy tego co się dzieje na całym świecie, to wiemy, że brak pokoju jest zarówno w świecie, jak i w rodzinach oraz ludzkich sercach. Dlatego też Maryja również prosi o modlitwę w intencji pokoju.  Papież Jan Paweł II, który jest z tym miejscem związany, również prosił o modlitwę w intencji pokoju, był nazywany „papieżem pokoju” – wskazuje ks. Grzegorz Suchodolski SAC.

Zwieńczeniem ostatniego dnia festiwalu było ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie najcenniejszych trofeów, czyli złotych ciupag. Złotą ciupagę oraz nagrodę pieniężną wysokości 5 000 tysięcy złotych w kategorii zespołu prezentujący folklor tradycyjny otrzymał zespół ze Słowacji.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich obfitował w nowe doświadczenia, ciekawe spotkania i niezapomniane chwile. Nie mogło zabraknąć tańca i muzyki z różnych stron świata.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl