fot. PAP/Grzegorz Momot

Małopolskie: Po nocnym halnym w Zakopanem spadł śnieg

Po silnym halnym, który w Tatrach osiągał w porywach prędkość ponad 130 km na godzinę, w poniedziałek rano w Zakopanem spadł śnieg.

Jak powiedział PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, w Tatrach panuje zamieć śnieżna, a warunki turystyczne są skrajnie niekorzystne. Na Kasprowym Wierchu leży już 177 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do minus 10 stopni Celsjusza.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są pozawiewane śniegiem, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

Zakopiańska straż pożarna odnotowała w nocy z niedzieli na poniedziałek około 40 interwencji. Strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania powalonych konarów drzew z dróg, głównie w rejonie drogi prowadzącej z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka.

„Wiatr halny ustał i nie mamy kolejnych wezwań. W ciągu godziny odblokujemy drogę z Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Łysej Polany, gdzie na Głodówce są powalone w poprzek jezdni drzewa” – powiedział rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski.

PAP/RIRM

drukuj