fot. pixabay.com

Małopolskie: kobieta straciła 100 tys. zł w wyniku internetowego oszustwa. Kliknęła w reklamę „szybki zarobek bez wychodzenia z domu”

100 tys. zł straciła mieszkanka Bochni (Małopolskie) w wyniku internetowego oszustwa. Kobieta padła ofiarą podstępnej reklamy i przestępców, którzy na jej dane osobowe zaciągnęli dwa kredyty.

„Internetowa reklama stała się dla 69-latki z Bochni bodźcem do inwestowania i zarabiania pieniędzy. >>Kliknięcie<< w komunikat i uzupełnienie podstawowych danych ruszyło machinę, która jednak pozwoliła na zyskanie dużych pieniędzy oszustom. Kobieta straciła prawie 100 tysięcy złotych” – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy małopolskiej policji, Sebastian Gleń.

„Szybki zarobek bez wychodzenia z domu” – takie hasło wyświetlało się w przeglądarce internetowej smartfonu seniorki.

Kliknięcie w to zdanie miało być pierwszym krokiem, by zarobić duże pieniądze.

Zgodnie z relacją policji, zainteresowana ofertą kobieta „kliknęła” w reklamę i zapoznała się z podstawowymi informacjami o inwestycji. Mieszkanka Bochni zwróciła również uwagę na komentarze innych internautów – w większości pozytywne, ale i te ostrzegające przed oszustwem. Mimo ostrzeżeń, 69-latka wypełniła ankietę, w której podała m.in. swój numer telefonu, jak również wpłaciła pierwszą ratę na tzw. fundusz rozwoju.

Po kilku dniach na podany w ankiecie numer telefonu zadzwonił mężczyzna, z którym miała współpracować. W trakcie kilku rozmów, kobieta otrzymywała od niego wiele informacji związanych z możliwościami zarobku, a także jedno ważne zadanie, którym było zainstalowanie w swoim smartfonie programu wskazanego przez rozmówcę. Nie wiedziała, że program ten docelowo pozwala oszustom na podgląd ekranu urządzenia, na którym jest zainstalowany, a co za tym idzie dostęp do bankowości internetowej i danych logowania użytkownika.

Kiedy oszuści osiągnęli ten cel, zaciągnęli na dane kobiety dwa kredyty. Pierwszy na prawie 56 tys. zł, a drugi na 45 tys. zł. Trzecia próba została zablokowana przez bank. Z sumy tych dwóch kredytów udało im się przelać z konta kobiety prawie 100 tys. zł, po czym już więcej nie skontaktowali się z 69-latką, która została z długiem do spłacenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl