fot. PAP/Piotr Polak

Długo oczekiwana inwestycja w Borusowej

W Borusowej oddano do użytku nowy most, który połączy województwa małopolskie i świętokrzyskie. Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od pokoleń.

Stary most łączący Nowy Korczyn i Borusową został wysadzony w trakcie II wojny światowej. Mieszkańcy na nowy czekali 80 lat. Do tej pory musieli korzystać z małej przeprawy promowej.

– Ponad 670 metrów; ponad 1800 ton stali; ponad 13 tys. metrów sześciennych betonu. Po to, żeby połączyć dwie gminy, żeby połączyć dwa powiaty, żeby połączyć dwa województwa – powiedział Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Budowa mostu rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Poprzedziły ją dekady starań mieszkańców i lokalnych polityków.

– Jest z czego się cieszyć i dobrze, że w końcówce roku 2020 możemy oddać tę inwestycję, oddać do użytkowania mieszkańcom – zaznaczył Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowa przeprawa będzie służyć kierowcom z całego kraju. Ułatwi m.in. podróż z Rzeszowa i Tarnowa w kierunku Warszawy.

To duża szansa na rozwój regionu – podkreślał minister Michał Cieślak.

– To przede wszystkim most, który będzie wpływał na rozwój tego samorządu, będzie wpływał na rozwój lokalnych miejscowości tych dwóch województw – podkreślił Michał Cieślak, minister w Kancelarii Premiera.

https://twitter.com/Cieslak_Mich/status/1338496447180894208

Most symbolicznie połączył też dwie diecezje: kielecką i tarnowską. Nową inwestycję poświecił ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

– Błogosław wszystkich, którzy przyczynili się do zbudowania tego mostu; błogosław tych, którzy będą przejeżdżali i przechodzili przez ten most – powiedział ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

W przyszłości obok mostu drogowego powstanie przeprawa kolejowa.

– To będzie szybkie nowoczesne połączenie kolejowe, które połączy Nowy Sącz, Tarnów, Busko, Kielce z Warszawą, gdzie będziemy korzystać z tej komunikacji w bardzo szybkim czasie – zaznaczył Michał Cieślak.

https://twitter.com/Cieslak_Mich/status/1338574705717108738

Dodatkowe środki dla samorządów popłyną z [Funduszu Inwestycji Lokalnych] – zapewnił wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

– Już teraz, dzięki decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego, Małopolska (i jestem przekonany, że także ziemia świętokrzyska) jest wielkim placem budowy – zaznaczył Łukasz Kmita.

Rządowe wsparcie dla samorządów wyniesie łącznie 12 miliardów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl