Świętokrzyskie: Rozpoczęły się prace remontowe w sandomierskiej katedrze

Odnowienie ścian oraz sklepień nawy głównej i naw bocznych Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu to cel rozpoczętych właśnie w zabytkowym, XIV-wiecznym obiekcie prac renowacyjnych. Prace konserwatorskie mają potrwać do końca 2019 r.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ks. Tomasz Lis, w świątyni trwają prace przygotowawcze, polegające na ustawieniu rusztowań. Zabezpieczany jest też zabytkowy wystrój kościoła.

Prace konserwatorskie mają potrwać do końca 2019 r. i będą podzielone na kilka etapów. Na początku renowacja obejmie nawę główną katedry, potem nawy boczne. Remont dotyczy zarówno konserwacji polichromii na sklepieniach i ścianach, jak i odnowienia kamiennych żeber, łuków i filarów.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii katedralnej ks. Zygmunt Gil, podczas remontu świątyni będą prowadzone także badania sprawdzające, czy pod warstwą malowideł pochodzących z lat 30. ubiegłego wieku nie znajdują się starsze. Polichromia, autorstwa Jana Bukowskiego, przedstawia m. in.: symbole astralne i zwierzęce, tekst „Bogurodzicy” i herby dawnych województw.

Zakres i technologia prac wynika z opracowanego programu, uzgodnionego z konserwatorem zabytków. W czasie renowacji świątyni wierni i zwiedzający katedrę będą mogli poruszać się po jej wnętrzu tylko na wyznaczonych obszarach.

Przedsięwzięcie o wartości ok. 7,5 mln zł jest realizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które pokryją ok. 85 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wkład własny parafii katedralnej pochodzi ze składek księży Diecezji Sandomierskiej.

Projekt zakłada także przedsięwzięcia promocyjne, m. in.: realizację wirtualnego spaceru po katedrze i filmu, które będą udostępniane w internecie, wydanie ulotek turystycznych, montaż tablicy informacyjnej (dostępnej także dla osób z dysfunkcją wzroku), organizację konferencji naukowych poświęconych pracom konserwatorskim prowadzonym w katedrze.

Ks. Zygmunt Gil podkreślił, że w kolejnych latach niezbędny będzie remont znajdujących się w świątyni XVII-wiecznych organów.

Gotycka katedra w Sandomierzu, zaliczana jest do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego. Została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII w. i Litwinów w 1349 r.

Od 2008 r. m. in. dzięki środkom Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lokalnych samorządów i sandomierskiej Kurii Diecezjalnej, konserwacji poddano poszczególne elementy zabytkowej budowli np.: malowidła bizantyjsko-ruskie w prezbiterium, barokowe i rokokowe ołtarze, Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, zakrystie. Zmodernizowano także instalację elektryczną, system nagłośnienia i zabezpieczenia obiektu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl