Sejmik Województwa Świętokrzyskiego sprzeciwia się umowie handlowej UE z Mercosurem
Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął stanowisko sprzeciwiające się umowie handlowej Unia Europejska–Mercosur. Radni wezwali też premiera Donalda Tuska do skutecznego zablokowania tego porozumienia. Stanowisko trafi też między innymi do prezydenta RP, ministra rolnictwa oraz europosłów.
W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości to ważna decyzja w obronie rolników producentów i zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. Poseł z tego regionu, Anna Krupka, podkreśliła w mediach społecznościowych, że nie mogą zostać oni wystawieni na nieuczciwą konkurencję ze strony towarów z Ameryki Południowej, produkowanych według znacznie niższych standardów.
Takie deklaracje są bardzo ważne – wskazał poseł PiS i były wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra.
– One wiele mówią o oczekiwaniach społecznych. Cieszę się, że takie inicjatywy zostały wykonane, bo one pokazują pewną świadomość radnych, ale – jak rozumiem – radni byli pod wpływem rolników i społeczeństwa. Również jako Sejm podjęliśmy taką uchwałę, ale niestety nie przyniosła ona żadnego rezultatu. Wydaje się, iż rząd pogodził się z tym, że ta umowa ma zostać przyjęta i zapewne takie były deklaracje złożone w poufnych rozmowach, więc sytuacja jest trudna – mówił poseł Krzysztof Ciecióra.
W ocenie polityka PiS zadaniem Donalda Tuska była bierność, która pozwoliła Niemcom na przeforsowanie korzystnej dla nich umowy UE–Mercosur.
Działania w celu zablokowania szkodliwego dla naszych gospodarzy porozumienia z krajami Ameryki Południowej podejmuje jeszcze prezydent Karol Nawrocki.
RIRM



