Krzysztof Szczerski: Trójstronne konsultacje nie zakończą negocjacji

W Brukseli może dojść do zbliżenia stanowisk, ale ta runda nie zakończy negocjacji. Tak dzisiejsze trójstronne konsultacje gazowe skomentował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Po południu ma dojść do spotkaniakomisarza UE ds. energii oraz ministrów energetyki Rosji i Ukrainy.Konsultacje dotyczą uregulowaniu sporu dotyczącego ceny rosyjskiego gazu, kupowanego przez Kijów, co może zagrozić tranzytowi gazu do UE.

 – Ta runda nie będzie prosta, ale gdzieś może nastąpić zbliżenie stanowisk. Myślę, że mimo wszystko Rosja liczy na to, że Ukraina mając zastrzyk finansowy z zachodu, będzie w stanie uiścić wyższe ceny gazu, a zachód będzie naciskał na to, żeby nie było przerw w dostawach gazu przez Ukrainę. I to jest pole do wymiany wzajemnych pozycji – zauważył poseł Krzysztof Szczerski.

Rosja dała Ukrainie czas do jutra na spłatę dalszej części zadłużenia, które Gazprom ocenia obecnie na 4,46 mld dolarów oraz na zgodę, na warunki przyszłych dostaw, zwłaszcza na cenę. W przeciwnym wypadku Rosja zagroziła zmniejszeniem dostaw.

RIRM

drukuj