fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. M. Jarosińska – Jedynak: Nowy budżet UE powinien być dostosowany do potrzeb każdego państwa

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 powinien być elastyczny, łatwo dostępny i dostosowany do potrzeb każdego państwa – powiedziała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak. Dodała, że potrzebne są dodatkowe instrumenty ożywienia gospodarczego.

Minister w rozmowie z radiową „Trójką” podkreśliła, że po pandemii koronawirusa, bardzo ważne jest nie tylko uchwalenie budżetu UE na lata 2021- 2027, ale też uzgodnienie dodatkowych szybkich instrumentów ożywienia gospodarczego, takich jak proponowany Fundusz Odbudowy.

„Preferowanym przez Polskę scenariuszem jest przyjęcie nowego budżetu i Planu Odbudowy jako jednego pakietu na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej” – powiedziała.

Zaznaczyła, że w nowej perspektywie finansowej powinna być utrzymana silna pozycja polityki spójności, co m.in. umożliwi stymulację osłabionych kryzysem gospodarek i pozwoli powrócić im na ścieżkę wzrostu.

„Kryzys dotyka wszystkie państwa członkowskie, jednak ich potrzeby będą różne z uwagi na różnice w strukturze gospodarek” – wskazała.

Dlatego – jak zaznaczyła – nowy budżet powinien być elastyczny, łatwo dostępny i dostosowany do potrzeb każdego państwa.

Szefowa resortu funduszy powiedziała, że jednym z tematów trwających obecnie negocjacji z UE jest finansowanie rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce ze środków unijnych.

„Jesteśmy zdeterminowani, bo projekty gazowe są niezbędnym elementem transformacji energetycznej, do zielonej gospodarki chcemy dojechać na błękitnym paliwie” – wskazała.

Pytana o jaką kwotę walczymy, Jarosińska – Jedynak powiedziała, że „chcielibyśmy uzyskać co najmniej tyle, ile jest w obecnej propozycji Rady Unii Europejskiej, czyli 1 proc. alokacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności dla kraju członkowskiego”.

Zaznaczyła, że dla bezpieczeństwa energetycznego ważne jest dokończenie realizacji projektów dotyczących przesyłu gazu ziemnego, zwłaszcza korytarza Północ-Południe, ale też realizacja projektów dotyczących dystrybucji gazu. Wskazała, że powstającą infrastrukturę, Polska chciałaby wykorzystać do transportu wodoru.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl