Zakopane planuje przebudowę dworca PKS

Burmistrz miasta chce odkupić tereny dworca PKS. Po remoncie miałoby tam powstać nowoczesne centrum komunikacyjne. Obecny właściciel planuje wybudowanie galerii handlowej, na co nie zgadzają się mieszkańcy.

Stary i zniszczony dworzec PKS w Zakopanem straszy turystów, którzy i tak przyjeżdżają do stolicy gór. Zmiany na dworcu bardzo by się przydały.

Zbyt estetyczny ten dworzec nie jest. Można by było zadbać o lepsze zadaszenie i postarać się o wygodniejsze ławki dla oczekujących – powiedział jeden z podróżnych.

Tych ławek (szczególnie w środku, bo jak jest chłodno czy pada to ludzie się nie mieszczą) mogłoby być więcej. Dobrze by było również, gdyby pojawiała się informacja na temat ilości sprzedanych biletów na danej trasie – zaznaczyła podróżna.

Burmistrz miasta zapowiada, że ma pomysł na zagospodarowanie dworca pod Giewontem modernizując go tak, aby służył mieszkańcom, przewoźnikom, a przede wszystkim turystom z Polski i świata.

Chcielibyśmy, żeby ten teren był taką wizytówką miasta. Wiadomo przecież, że jak turyści przyjeżdżają do Zakopanego, to pierwszą stycznością jaką mają z miastem jest właśnie ten dworzec – podkreślił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Od dłuższego czasu na dworcu PKS nie powstają żadne nowe inwestycje.

Dobrze jest mieć gdzie posiedzieć w czasie czekania na autobus. Często jest to łączona podróż, więc warto gdzieś poczekać. Przydałoby się tutaj jakieś miejsce gdzie można usiąść, skorzystać z toalety, coś zjeść może na szybko. Mam także wrażenie, że jakaś inwestycja byłaby wskazana – powiedziała Martyna.

– Miasto oczekiwałoby dworca autobusowego z prawdziwego zdarzenia – dodał burmistrz Zakopanego.

W miejscu obecnego dworca PKS zaproponowaliśmy wykup tej nieruchomości, mając na uwadze powstanie tam rzeczy, które nie są związane z galerią handlową – chciałam państwa zapewnić – ponieważ władze miasta absolutnie nie widzą na terenie naszego miasta wielkogabarytowych sklepów i na pewno w tym miejscu nie będzie to galeria handlowa – powiedziała Agnieszka Nowak Gąsienica, wiceburmistrz miasta Zakopane.

Budynek dworca przy ul. Kościuszki oraz teren wokoło kilka lat temu zostały sprzedane przez wojewodę małopolskiego dwóm prywatnym spółkom. Szczegółów zagospodarowania terenu dworca, burmistrz na razie nie chce zdradzać. Jeśli gminie uda się przejąć nieruchomości, dworzec na pewno zostanie wyremontowany i zagospodarowany przez lokalnych przedsiębiorców.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj