fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zakopane: uroczystość stulecia zgromadzenia sióstr Urszulanek z udziałem ks. abp. M. Jędraszewskiego

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego zrodziło się 100 lat temu z umiłowania Polski i serca Jezusa Konającego – mówił w niedzielę metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w Zakopanem na Jaszczurówce, gdzie odprawił Mszę św. w stulecie zakonu i poświęcił pomnik św. Urszuli Ledóchowskiej.

„Te dwie miłości złączyły się ze sobą w życiu św. Urszuli Julii Ledóchowskiej. Te dwie miłości stanowią charyzmat zgromadzenia” – mówił ksiądz arcybiskup.

„Kiedy patrzymy na życie założycielki sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego możemy powiedzieć – był to człowiek stojący na ziemi. Jak mało kto zakorzeniony w realizmie codzienności i ten realizm czerpała najpierw z pamięci historycznej rodu, z którego się wywodziła – z Ledóchowskich. To była tradycja, na której budowała swoją tożsamość jako Polki, mimo że żyła i wychowywała się w Austrii, ale czuła w sobie szczególne związanie z Polską ziemią” – mówił w homilii o św. Urszuli ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski porównał św. Urszulę do św. Pawła, który mówił o Chrystusie tam, gdzie nikt o Nim nie słyszał.

„A ona szła ze swoimi siostrami wszędzie tam, gdzie były potrzebne: do Sieradza, Łodzi, Wilna i na Polesie” – mówił ksiądz arcybiskup.

Po jubileuszowej Mszy św. przy kaplicy sióstr Urszulanek na zakopiańskiej Jaszczurówce ksiądz arcybiskup odsłonił pomnik św. Urszuli. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią uroczystość odbyła się w niewielkim gronie, głównie zgromadzenia Urszulanek.

***

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych też urszulankami szarymi, zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską w 1920 r. Urszulanki organizowały przedszkola, szkoły, domy dziecka, internaty dla młodzieży szkół średnich i domy akademickie. Prowadziły także kursy zawodowe dla dziewcząt, świetlice i czytelnie dla dzieci i młodzieży. Obecnie swoją działalność siostry Urszulanki prowadzą w wielu krajach na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Argentynie, Brazylii, Tanzanii, Rosji czy na Filipinach.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl