Caritas Polska wspiera poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech

Caritas Polska przekazała 50 tys. euro poszkodowanym w trzęsieniu ziemi we Włoszech. To odpowiedz na apel włoskiej Caritas. Zbiórka środków trwa.

Dziś we Włoszech jest żałoba narodowa; odbywają się pierwsze pogrzeby. W trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 278 osób. W szpitalach przebywa 388 osób, które odniosły obrażenia. Stan 40 z nich jest określany jako krytyczny.

W rejonie wstrząsów działają specjaliści z Caritas Internationalis, którzy badają potrzeby lokalne.

Na tej podstawie zostaną stworzone konkretne projekty określające rodzaj pomocy – mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

– W tym momencie działanie Caritas polega na wsparciu przede wszystkim tych osób, które zostały poszkodowane i nie mogą mieszkać dłużej tam, gdzie mieszkały. To jest zapewnienie namiotów, koców, żywności, wody dla tych, którzy nagle musieli się wyprowadzić do swoich domów. Jest to również wsparcie ekip pracujących na miejscu czyli medyków, straży pożarnej, ratowników. Wolontariusze Caritas w tym momencie ich wspierają. Na miejscu są eksperci Caritas Internationalis, którzy jak zawsze po takich katastrofach badają potrzeby lokalne i tworzą programy pomocy, programy pomocy doraźnej, natychmiastowej, a także programy pomocy długofalowej, ponieważ zawsze po takich katastrofach przez wiele miesięcy i lat trzeba dalej pomagać- zaznacza rzecznik prasowy Caritas Polska.

Szacuje się, że 2,5 tys. osób znalazło się bez dachu nad głową. Wielu z tych, których domy zostały zniszczone, przebywa w prowizorycznych miasteczkach namiotowych.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 st. w skali Richtera miało miejsce w środę.

RIRM

drukuj