Szef MSZ weźmie udział w konferencji OBWE ws. migracji we Włoszech

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski od niedzieli do środy będzie przebywał z wizytą we Włoszech, gdzie weźmie udział w konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poświęconej migracji. Spotka się także m.in. ze swoimi odpowiednikami z Włoch i Ukrainy.

Szef polskiej dyplomacji zabierze głos podczas panelu wysokiego szczebla Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo, która będzie poświęcona kwestiom migracji – poinformowało PAP biuro prasowe resortu.

W Konferencji OBWE, która odbędzie się we wtorek i środę w Palermo, wezmą udział przedstawiciele 57 państw członkowskich organizacji oraz reprezentanci sześciu krajów współpracujących z OBWE: Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroka i Tunezji.

Podczas spotkania na Sycylii jego uczestnicy wymienią się opiniami na temat bezpieczeństwa i współpracy w regionie Morza Śródziemnego „w epoce dużych ruchów migrantów i uchodźców” – informuje OBWE na swojej stronie internetowej.

„Platforma zapewni możliwości krajom położonym w basenie Morza Śródziemnego i poza nim do przedstawienia pomysłów na to, by przekształcić nagłe wypadki i kryzysy wynikające z migracji w szanse na odnowioną współpracę regionalną i międzynarodową” – czytamy na stronie Organizacji.

W Palermo Witold Waszczykowski spotka się z szefem włoskiej dyplomacji Angelino Alfano. Według biura prasowego MSZ, podczas rozmowy omówione zostaną kwestie dwustronne, bezpieczeństwa i europejskie, w tym polityka migracyjna i możliwości współpracy w obszarze zewnętrznych aspektów tej polityki. Obaj ministrowie odsłonią także tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego w związku z 80. rocznicą jego śmierci umieszczoną na Teatro Massimo w Palermo.

Na marginesie konferencji planowane jest również spotkanie Witolda Waszczykowskiego z szefem MSZ Ukrainy Pawło Klimkinem oraz izraelskim ministrem współpracy regionalnej Icchakiem Hanegbim.

Witold Waszczykowski odwiedzi również Rzym, gdzie – jako gość honorowy – wraz z minister zdrowia Włoch Beatrice Lorenzin weźmie udział w zorganizowanym przez polską ambasadę uroczystym koncercie chopinowskim w prezydenckim Pałacu Kwirynalskim.

Minister uda się także do Watykanu, gdzie spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl